گفتگوی خواندنی با لیانا شریفیان

شور نی انبان در دست دختر بوشهر

بوشهری ها | صحنه گردانی در مکانی چون تالار وحدت آسان نیست آن هم وقتی دختری نی انبان به دست و کم سن و سال از خطه همیشه محروم جنوب پابه این صحنه می گذارد.

بوشهری ها / کیوان حیدری ، سودابه زیارتی | صحنه گردانی در مکانی چون تالار وحدت آسان نیست آن هم وقتی دختری نی انبان به دست و کم سن و سال از خطه همیشه محروم جنوب پابه این صحنه می گذارد. اما گویی مردم این خطه آمده اند تا ثابت کنند دریای استعدادشان به وسعت خلیج همیشگی فارس گسترده است. دختر بوشهری داستان ما اما با همین ادعا و اعتماد به نفس روی صحنه می آید و خیلی زود شروع می کند و با اولین نفسی که در نی می دمد خبر از یک غوغا می دهد و به واقع هم معجزه نی انبان در دستان لیانای جنوب همراهی بی نظیری را رقم می زند.

حال او اینجاست. پس از یک روز هماهنگی، دقیق و سر وقت زنگ دفتر را به صدا در می آورد. دختر نی انبان زن تالار وحدت اکنون درست رو به روی ما نشسته و با همان چهره خندان می خواهد به چالش مصاحبه ای قدم بگذارد که قرار نیست به سختی اجراهایش باشد.
 

آیا لیانا نی‌انبان را به‌خاطر پدرش انتخاب کرده است؟        

به‌طور قطع پدر برای انتخاب این ساز بسیار تاثیرگذار بود و من از کودکی به‌نوعی بااین ساز بزرگ شدم و حتی شرایط طوری بود که اگر مریض هم می‌شدم مرا در میان گروه موسیقی در حال تمرین می‌گذاشتند تا بهبود پیدا کنم. در هر صورت این هنری است که پدرم آنرا عاشقانه دوست داشته و این علاقه به من هم انتقال پیدا کرده، به طوریکه من همیشه به پدر می‌گویم درست است که تو پسر نداری، اما من هستم و راه هنرت راادامه می‌دهم. جدااز تمام این موارد، خودم هم علاقه زیادی هم به این ساز و هم فرهنگ بومی دیارم دارم و تلاش دارم به علت همین علاقه‌ام از این موسیقی استفاده کرده تا این فرهنگ غنی را به مردم کشورم و نیز به دنیا معرفی کنم. درواقع می‌توان گفت که علاقه به پدرم، علاقه به ساز و سپس علاقه به شهر و موسیقی بومی بوشهر عواملی هستند که باعث انتخاب نی‌انبان شدند.