نگاهی به سخن استاندار بوشهردرباره لزوم جلوگیری از کوچ سرمایه گذاران:

کوچ ناگزیر

سال هاست وضعیت اقتصادی استان با وجود آمارها در شرایطی قرار دارد که حداقل عامه مردم از آن رضایتی ندارد و در کنار آن بسیاری از اهل تجارت هم از این وضعیت ابراز نارضایتی............

بوشهری ها /کیوان حیدری: سال هاست وضعیت اقتصادی استان با وجود آمارها در شرایطی قرار دارد که حداقل عامه مردم از آن رضایتی ندارد و در کنار آن بسیاری از اهل تجارت هم از این وضعیت ابراز نارضایتی می کنند.

اینکه این وضعیت حتی پیش از شروع دولت دهم وجود داشته و برخی مشکلات موجود قدیمی است، سخن تازه ای نیست اما در شروع به کار دولت یازدهم و همچنین اغاز استانداری گراوند در بوشهر این امید می رود که وضعیت با تغییراتی قابل ملاحظه مواجه شود. امیدی که ظاهرا به جا هم هست و در سخنان دیروز استاندار بوشهر کاملا قابل لمس و هویدا بود. سخنان دیروز استاندار بوشهر بیش از آنچه که انتشار یافت، باید مورد توجه قرار گیرد. سخنانی امیدوار کننده و مهم  که اگر مورد توجه قرار گیرد می تواند گشایشی چشمگیردر اقتصاد استان ایجاد کند.

گراوند: اجازه ندهیم تجار از بوشهر بروند
به این بخش از سخنان استاندار بوشهر در ارتباط با فعالیت تجار در استان بوشهر دقت کنید: « این استان از دیرباز یک استانی با تجربه تجاری بوده و همین امر ایجاب کرد در استان بوشهر بیش از پیش نسبت به حل مشکلات و موانع فراروی سرمایه گذاران تصمیم گیری شود.
گراوند بیان کرد: در این ارتباط نیازاست با تسهیل فعالیت تجار فعال در استان از مهاجرت آن به استان های همجوار جلوگیری شود.»
نگاه ویژه به حوزه اقتصاد
با توجه به صحبت های بالا این مسئله تایید شده که ما با کوچ سرمایه گذاران در استان بوشهر مواجه بوده ایم و این مسئله از چشم استانداربوشهر، گراوند به دور نمانده و وی که پیش از این به او انتقاد می شد که از مسائل اقتصادی کمی به دور است، یا این سخنان نشان داد فضای اقتصادی استان را به شدت تحت نظر دارد و برای آن برنامه ای ویژه خواهد داشت. در این میان ذکر برخی نکات خالی از لطف نیست و این انتظار می رود که استاندار بوشهر یک مورد اساسی را به مدیران خود گوشزد کند تا در پرتو آنها بتوانیم سرمایه گذاران را به استان جذب و به گفته استانداراز کوچ آنها به استان های همجوار که به واقع زنگ خطری برای اقتصاد استان محسوب می شود، جلوگیری کنیم و آن هم توجه ویژه به بحث مهم امنیت سرمایه گذاری است. مبحثی که در دنیای امروز اقتصاد به شدت داری اولویت است و استان بوشهر نیز برای توسعه و جذب سرمایه گذار باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد.
شرط تحقق سرمایه‌‌گذاری ،امنیت و احترام سرمایه‌گذاری است
خضر خلیلی از فعالان عرصع اقتصادی درباره امنیت سرمایه گزاری چنین نظری دارد: «امنیت سرمایه گذاری مفهومی گسترده و ملی است و به جر دو یا سه استان خاص کشور در بقیه استانها تقریبا یکسان است و اساسا به وضعیت عمومی داخلی و خارجی کشور و سیاست ‌های کلان اقتصادی و سیاسی آن برمیگردد. بهتر است بگویم این سوال سوال خیلی دقیقی نیست. ولی به طور کلی اولین شرط تحقق سرمایه‌‌گذاری در هر کشوری و هر استانی امنیت و احترام سرمایه‌گذاری است و بدون آن بقیه موارد تعارف و شوخی ست و کسی پول و امکانات و وقت و انرژی خود را در محیط غیرقابل پیش بینی و محاسبه به قصد انتفاع اقتصادی گرو نخواهد گذاشت. استان ما در قعر جدول جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی است و این به نحوه برخورد مسئولین دولتی و میزان توانایی بخش خصوصی برمی گردد و ارتباط معناداری با مسائل امنیتی و مرزی و خلیج فارس و این موارد ندارد. اتفاقا از نظر بیشتر شاخص های امنیتی به ویژه امنیت اجتماعی استان ما وضعیت قابل قبولی دارد و از بیشتر جاهای کشور بهتر است. مثال جالب در این خصوص وضعیت استان سیستان و بلوچستان است که در صدر استانهای جذب‌کننده سرمایه خارجی است.»
-ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاری
توسعه سرمایه گذاری در همه حوزه ها نیازمند تامین فضای امن اقتصادی است. این جمله شاید به خوبی رابطه امنیت و سرمایه گذاری را نشان دهد. حال که همه می دانیم استان بوشهر سرشار از سرمایه های گوناگون است و با وجود راه دریایی بی شک شرایط خوبی برای سرمایه گذاری دارد. اما چه دلیل دارد که سرمایه گذاران به استان های همجوار و مشابه رغبت بیشتری نشان می دهند؟ (مواردی چون خارج شدن بارهای    mdf  از بوشهر در مقطعی از جمله این موارد است) بی ترید شرط اول هر تاجری برای سرمایه گذاری اطمینان از وجود شرایطی است که سرمایه او را دچار تهدید جدی نکند. البته مشخص است که هر سرمایه ای با ریسک مواجه است اما بحث امینت سرمایه موردی متفاوت است. متاسفانه اما ما در تمامی دوران شاهد بگومگو ها و جدل هایی در سطح استان بودیم که مربوط به یک دوره خاص هم نمی شود و همیشه وجود داشته است که این خود ترسی را درون تاجران غیر بومی ایجاد می کند تا به استانی بروند که حداقل مسئولانش در رابطه با جذب سرمایه و توسعه استان با هم در توافق باشند و مباحث سیاسی و یا شخصی را وارد این قبیل بحث های فرا جناحی نکنند. با این حال باید اعتراف کنیم در استان ما اینگونه نبوده است و این نیاز احساس می شود که در این مورد وفاقی جدی در بین دستگاه ها ایجاد شود. اما مشکلی دیگری که این سال ها وجود داشته بحث عدم اتخاذ سلیقه در تصمیم گیری هاست. یعنی درست در زمانی که مدیران وقت می توانستند با کمی سلیقه و یا رایزنی هایی در سطح کشور شرایط بهتری برای بازرگانان، تجار و .... که قصد فعالیت در بوشهر داشتند، را مهیا کنند، با بی سلیقگی و گرفتن برخی تصمیمات باعث کوچ آنها به استان های دیگر شدند تا شاهد رونق دیگر نقاط کشور و رکود استان بوشهر شویم. این را در کنار فرصت های شغلی بیشماری که در نتیجه این تصمیمات از بین رفت بگذارید تا به اهمیت موضوع پی ببرید. حال در این باره می توان با ذکر یک مثال به یکی از دلایل کوچ تجار از استان بوشهر به نقاط دیگر اشاره کرد.
.حذف تخفیف سود بازرگانی
قطع تخفیف سود بازرگانی به کالاهای تخلیه‌شده در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر از جمله اقداماتی است که باعث عدم رغبت صاحبان کالا به انتقال بار وارداتی خود به بندر بوشهر شد..
گمرک بوشهر شامل دو منطقه یک و دو بوده که منطقه دو گمرک همان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر است. از آنجا که گمرک در کنار دریا قرار گرفته و به‌طور کلی قابلیت توسعه فیزیکی را ندارد، زمانی‌که مقدار باری ورودی، بیش از گنجایش آن باشد، بخشی از این بار به‌صورت زمینی به منطقه ویژه منتقل و تخلیه می‌شود و صاحب کالا در این اقدام دخالتی ندارد. بنابراین بار صاحب کالا به اجبار به منطقه دو می‌رود که یک ترانزیت داخلی انجام گرفته و طبق قانون به دلیل همین ترانزیت به آن تخفیف تعلق نمی‌گیرد.
این مورد یکی از عمده دلایلی است که بسیاری از ترخیص کاران و بازرگانان از آن به عنوان دلیلی یاد می کنند که به استان های دیگر سوق داده و بارهای بسیاری به این دلیل از بنادر دیگر ترخیص می شوند تا در ادامه بسیاری از فرصت های شغلی با این کوچ برای استان بوشهر از بین برود. حال اما اکنون در برهه ای قرار داریم که سرپرست جدید گمرک از دل خود گمرکی ها انتخاب شده و با مشکلات از نزدیک آشناست و این امید می رود تا با رایزنی هایی این مشکل حل شده و گمرک بوشهر که پتاسیل فراوانی در ایجاد شغل برای جوانان دارد، به رونقی که باید دست پیدا کند.
 

کلیدواژه

کوچ

سرمایه گذار

بوشهر

استانداری بوشهر

امنیت

ارسال نظرات

captcha
طلوع دانش