از گارینشا و لیت بارسکی تا مهدی قائدی

پای قابی، هدیه بوشهر به استقلال منصوریان/عکس

بوشهری ها | جوان ترین خرید استقلال ویژگی بی نظیری برای دلبری در ترکیب این تیم دارد؛ درست مثل همان چیزی که پیر لیت بارسکی و بسیاری از بازیکنان بزرگ دنیا داشتند.

بوشهری ها / جوان ترین خرید استقلال ویژگی بی نظیری برای دلبری در ترکیب این تیم دارد؛ درست مثل همان چیزی که پیر لیت بارسکی و بسیاری از بازیکنان بزرگ دنیا داشتند.

خرید مهدی قائدی برای استقلال با حاشیه های زیادی همراه بوده است؛ باشوی کوچک از جنوبی ترین شهر فوتبال خیز ایران راهی تیمی شده که ستاره های بزرگی پیراهن آن را برتن کردند. جوان 17 ساله ای که خیلی ها به آینده او امیدوار هستند، یک ویژگی قابل توجه دارد که خیلی کم در فوتبالیست های ایرانی شاهدش بودیم؛ مدل پاهایی که در علم پزشکی به آن پرانتزی می گویند و البته در دنیا به پای قوسی معروف است.

 


اگرچه مهدی قائدی در تمرینات استقلال با انگیزه و روحیه بالا کارش را دنبال می کند اما یک ویژگی منحصر به فرد درباره او شگفت انگیز به نظر می رسد. کمتر کسی وجود دارد که به پاهای قوسی شکل این جوان بوشهری نگاه کند و متوجه خاص بودن آن نشود. 

 


در علم پزشکی به چنین شکل پاها، پرانتزی(Genu varum) می گویند؛ در این حالت وقتی شخص زانوهایش را صاف می کند، به طوری که قوزک ها کنار یکدیگر قرار گرفته اند، فاصله ای غیرطبیعی میان زانو ها به چشم می خورد که به آن پای پرانتزی می گویند. البته در برخی موارد به این نوع پاها قوسی شکل(bow-legged) نیز گفته می شود که بیشتر در اروپا کاربرد دارد. در این شرایط ساق پاها به سمت داخل انحراف پیدا می کند.


مهدی قائدی جوان اول این روزهای استقلال یکی از افرادی است که پاهای پرانتزی دارد؛ اگرچه این مساله نه تنها یک ضعف برای این بازیکن نیست که حسن او نیز محسوب می شود. در تاریخ فوتبال که جست و جو می کنیم، حتی به نام های بزرگی برمی خوریم که پاهای قوسی داشتند و البته توانستند افتخارات بزرگی را به دست آورند.

 


نمونه بارز این موضوع پیر لیت بارسکی یکی از مهم ترین ستاره های آلمان است که لقب دریبل زن ترین بازیکن تاریخ آلمان را نیز به خود اختصاص داد. مدل پاهای لیت بارسکی همواره یکی از سوژه های اصلی روزنامه نگاران در سراسر دنیا بوده است. فاتح جام جهانی 1990 که در فینال جام جهانی نیز حضور داشته، همواره با تکنیک ناب خودش در فوتبال جهان شناخته شده و جالب اینکه خیلی ها بر این باور هستند شکل قوسی پاهای او دلیل اصلی این تکنیک بوده است. درباره او گفته می شود قوسی که درپاهای لیت بارسکی وجود دارد، مدافع حریف را به اشتباه می اندازد و اجازه نمی دهد حرکات او را دنبال کند. لیت بارسکی سال ها بعد از بازنشستگی از فوتبال به ایران هم آمد و مدتی روی نیمکت سایپای تهران نشست اما هرگز حرفی درباره مدل پاهایش در دوران بازی نزد.

 


گارینشا ستاره فقید سال های دور فوتبال برزیل نیز مشکل قوسی شکل بودن پا داشت. پای راست او به صورت مادرزادی 6 سانتی متر از پای چپ کوتاه تر بود اما با این وجود او توانست افتخارات بزرگی را رقم بزند. حتی برخی نقیصه جسمانی را علت اصلی درخشش او در دنیای فوتبال دانسته اند و به او معنی پرنده کوچک داده اند. گارینشا بعدها مبدع پاس به بیرون در فوتبال نامیده شد و هم نسلانش از او به عنوان دلیل پیشرفت فوتبال برزیل یاد می کنند.


ریوالدو دیگر ستاره فوتبال برزیل هم مدل پاهایش خاص بود. او بازیکن تکنیکی با پاهای پرانتزی به هر افتخاری که نیاز یک فوتبالیست است رسید و یکی از اسطوره های فوتبال برزیل است. 


در بین بازیکنان کنونی فوتبال جهان نیز هستند افرادی که با پاهای پرانتزی عضو بزرگترین تیم های بزرگ دنیا هستند؛ بازیکنانی نظیر ایسکو در رئال مادرید و نیمار در بارسلونا که در ایستادن کامل می شود متوجه قوس در شکل پاهایشان شد.

 


با همه تفاسیر بالا استقلالی ها باید خوشحال باشند که ستاره جدید تیمشان یک ویژگی خاص دارد که می تواند ازآن بهره بگیرد. به طور طبیعی این مدل پا انعطاف بیشتری در هنگام فوتبال بازی کردن خواهد داشت و در عین حال از نظر فیزیکی پایداری زیادتری نیز ایجاد خواهد کرد.


در فرهنگ بوشهری ها اصطلاحا به پای پرانتزی «قابی» می گویند و در گذشته نیز محمود ابراهیم زاده بازیکن قدیمی و سرشناس فوتبال بوشهر نیز پاهای قوسی شکل داشت. 


حالا ستاره جدید فوتبال بوشهر با پاهای «قابی» به استقلال پیوسته تا بتواند موفقیت های خوبش را در ایرانجوان تکرار کند و تکنیک ناب خود را به رخ بکشد. این جوان 17 ساله به واسطه مدل خاص پاهایش قدم در راه بازیکنان بزرگ فوتبال دنیا گذاشته است؛ آیا باشوی کوچک، استقلالی ها را سورپرایز می کند؟


عکس: امیرحسین خیرخواه

منبع : ورزش سه

کلیدواژه

مهدی قائدی

استقلال

منصوریان

ارسال نظرات

captcha
انتخابات اتاق بازرگانی
تبلیغات برق
طلوع دانش