نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس

پایتخت انرژی کشور پایین‌ترین شاخص‌های توسعه‌ای را دارد

بوشهری‌ها|نماینده مردم دشتی و تنگستان: به رغم تعبیر دولتمردان از استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی کشور اغلب شهرستان‌های بوشهر از نظر شاخص‌های توسعه‌ای در پایین‌ترین سطوح کشور ارزیابی می‌شوند.

بوشهری هادوره دهم مجلس شورای اسلامی به سر می‌بریم، گفت: با نگاهی به سه سال گذشته و مقایسه این دوره با دوره‌های دیگر مجلس که اینجانب افتخار نمایندگی در دوره سوم و چهارم آن را داشتم باید بگویم مجلس شورای اسلامی با وجود توسعه کمی در فضا و ساخت و ساز‌های انبوه و گسترش سازمانی و چند برابر شدن کارکنان و ایجاد معاونت‌ها و تشکیلات وسیع با نیروی انسانی زیاد، در مرکز پژوهش‌ها و ... و رشد بودجه و هزینه‌های اداری نه تنها کیفیت گذشته خود را در مقام قانونگذاری و نظارت حفظ نکرده بلکه با سقوط در ورطه روزمرگی و تبدیل شدن به کارخانه تولید انبوه قوانین الحاقی و اصلاحی که ارتباط چندانی با مسائل و مشکلات مهم جامعه ندارد، به نهادی بی اثر در ساختار نظام تبدیل شده است.

وی ادامه داد: بیم آن دارم چنین مجلسی نیرو‌های کیفی و نخبه خود را از دست داده و در دوره‌های آینده به باشگاهی برای نمایندگان تبدیل شود که هفته‌ای چند روز در آن حضور یافته و موثرترین اقدام آن‌ها در زمان حضور وزیران در این باشگاه باشد که با حلقه زدن به دور آن‌ها و تقدیم نامه‌هایی در خصوص رفع خواسته‌های شخصی و جمعی موکلین با تضرع و استغاثه امیدوار به رفع برخی از مشکلات ریز و درشت آن‌ها باشند و به جای مجلس، نهاد‌های متعدد دیگری همچون سران سه قوه به امور بپردازند.

شاخص‌های پایین توسعه در پایتخت انرژی کشور

وی افزود: نگاه دولت و مسئولان نظام به استان بوشهر که به لحاظ وسعت و جمعیت یکی از استان‌های کوچک، اما به لحاظ ظرفیت‌ها و منابع سرانه مادی و معنوی ثروتمندترین استان کشور محسوب می‌شود، نگاهی از منظر منافع ملی منهای منافع منطقه‌ای و استانی است به گونه‌ای که علیرغم تعبیر دولتمردان از این استان، به عنوان پایتخت انرژی کشور اغلب شهرستان‌های بوشهر از نظر شاخص‌های توسعه‌ای مانند شاخص‌های زیست محیطی، اشتغال، درآمد سرانه، امید به زندگی و سلامت در پایین‌ترین سطوح کشور ارزیابی می‌شود.

شهریاری بیان کرد: با وجود مجتمع عظیم گازی و پتروشیمی واقع در منطقه پارس جنوبی که برای حدود صد هزار نفر جمعیت فرصت شغلی ایجاد کرده، جوانان تحصیلکرده بیکار شهرستان‌های دیلم، تنگستان و دشتی با نرخ‌های بیکاری به ترتیب ۱۹، ۱۸.۱ و ۱۵.۲ درصد در حسرت یک شغل آبرومندانه در پشت حصار‌های مجتمع مذکور شب را صبح می‌کنند و خانواده‌های آن‌ها همچنان چشم به راه همسران و فرزندان خود در خانه به امید لقمه نانی نشسته اند.

اعتبارات سفر استانی رئیس جمهور اختصاص یابد

این نماینده مردم در مجلس دهم با تشکر از رئیس جمهور برای سفر استانی سال گذشته به بوشهر، خطاب به روحانی گفت: دستور دهید هرچه سریع‌تر اعتبارات سفر یاد شده تخصیص یافته تا مردم شهرستان‌های دشتی و تنگستان آثار سفر را به چشم ببینند.

شهریاری خطاب به وزیر نفت هم بیان کرد: از اینکه اعتبارات مناسبی به طرح‌های عمرانی شهرستان دشتی و تنگستان اختصاص داده‌اید تشکر می‌کنم و از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درخواست دارم دستور دهد نسبت به تعیین تکلیف و ادامه کار کارکنان اخراجی از منطقه ویژهپارس جنوبی اقدام سریع صورت گیرد.

وی خطاب به وزیر نیرو نیز عنوان کرد: ضمن پیگیری فعال کردن خط اعتباری فاینانس سد‌های منطقه و تأمین اعتبار سد دیگری در منطقه دستور دهید ساخت چند سد دیگر که مطالعات فاز دوم آن‌ها پایان یافته و اعتباری بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی در ردیف بودجه سال جاری برای آن پیش بینی شده از طریق فراخوان و مناقصه شروع شود.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین شرکت آبفا هرچه سریع‌تر نسبت به ساخت آب شیرین کن هفت هزار و ۵۰۰ متر مکعبی بخش ساحلی تنگستان، پنج هزار مکعبی دلوار و ۶۰۰ مترمکعبی ساحلی اقدام کند تا مردم منطقه از بی آبی نجات پیدا کنند.

فکری به حال جاده مرگ شود

شهریاری خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: با استفاده از اعتبارات سفر استانی رئیس جمهور هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل بزرگراه بوشهر-دلوار-دیر که به علت تردد زیاد خودرو‌ها و سرعت غیرمجاز به جاده مرگ معروف شده و بیشترین تصادف‌های منجر به فوت استان بوشهر در این جاده اتفاق می‌افتد اقدام کرده، مردم بخش ساحلی شهرستان تنگستان و بنادر منطقه را از این مصیبت نجات دهید.

این عضو مجمع نمایندگان استان بوشهر با تشکر از سازمان بنادر و دریانوردی برای تأمین اعتبار لایروبی و توسعه بنادر شهرستان‌های دشتی و تنگستان، بر سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی توسعه بنادر منطقه تاکید کرد.

وی افزود: سازمان ایمیدرو هرچه سریع‌تر مطالعات اکتشاف مواد معدنی با ارزش شهرستان‌های دشتی و تنگستان را به پایان رسانده و استخراج آن را در دستور کار قرار دهد و از طریق تأمین اعتبار بندر صادراتی مواد معدنی، زمینه آن را فراهم کند.

شهریاری تصریح کرد: از وزارت تعاون تقاضا دارم هرچه سریع‌تر با کلنگ زنی درمانگاه تخصصی تأمین اجتماعی شهرستان تنگستان، مردم این شهرستان را از خدمات درمانی مناسب برخوردار سازد و با تأمین اعتبار مجتمع‌های ورزشی کارگران حوزه انتخابیه، به این قشر زحمتکش توجه کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با درخواست از شیلات ایران برای تکمیل عملیات بندر صیادی دلوار و همچنین تأمین اعتبار لایروبی بندر صیادی عامری، از وزارت ورزش و جوانان هم خواست نسبت به تکمیل سالن‌های ورزشی منطقه و همچنین تأمین اعتبار تکمیلی ورزشگاه شهرستان تنگستان اقدام  کند.

منبع: خانه ملت

کلیدواژه

شهریاری

نماینده دشتی و تنگستان

بوشهر

ارسال نظرات

captcha
انتخابات اتاق بازرگانی
تبلیغات برق
طلوع دانش