سرقت از حساب 1000 شهروند بوشهری/ سارقان اینترنتی در دام پلیس افتادند

بوشهری ها | رئیس پلیس فتا بوشهر گفت: افرادی که حساب بیش از هزار نفر از شهروندان را فیشینگ کرده بودند دستگیر شدند.

بوشهری هاسرهنگ مهدی قاسمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران از شناسایی باند مجرمان سایبری که مشخصات حساب بیش از هزار نفر از هموطنان عزیز سرتاسر کشور را از طریق طراحی سایت و درگاه جعلی بانکی، کپی و برداشت وجه کرده بودند، خبر داد و اظهار داشت: افرادی که حساب بیش از هزار نفر از شهروندان را فیشینگ کرده بودند دستگیر شدند.

به گزارش بوشهری ها ، رئیس پلیس فتا بوشهر افزود: این افراد با طراحی درگاه‌های بانکی جعلی و انجام تبلیغات فریبنده فروش کالاها و اجناس به قیمت‌های پایین‌تر از عُرف بازار، کاربران را به این درگاه‌های بانکی هدایت و مشخصات حساب آنها اعم از رمز دوم، cvv2 و تمام اعداد و ارقامی که جهت سوء استفاده اینترنتی از این حساب‌ها را نیاز داشتند کپی و در ادامه موجودی این حسابها را به‌سرقت می‌بردند و عملاً هرگونه اقدام در خصوص حساب‌های کپی شده توسط متهمین محتمل بوده است.

این مقام انتظامی ادامه داد: در تعدادی از حساب‌هایی که توسط متهمین دستگیر شده، اطلاعات آنها کپی شده است، بالغ بر ده‌ها میلیون تومان موجودی وجود دارد و بعضاً صاحبین حساب‌ها، برای یک خرید ده هزار تومانی اینترنتی از این کارتها استفاده کرده و در حالی‌که بارها توصیه‌ شده برای خریدهای اینترنتی، از کارت حساب با کمترین موجودی مورد نیاز استفاده کنند.

سرهنگ قاسمی با اشاره به اینکه تعدادی از حسابها توسط متهمین به‌صورت اینترنتی، مبالغی برداشت شده ولی صاحبین حساب‌ها، به مراجع قضایی یا پلیس، مراجعه‌ای جهت طرح شکواییه ننموده و حتی رمز دوم حساب خود را تغییر نداده‌اند و به احتمال زیاد، قابلیت اطلاع رسانی پیامکی حساب‌ها توسط آنها فعال نشده بود و در صورت فعال‌کردن، با اولین برداشت از حسابشان، متوجه شده و رمز دوم را تغییر و در ادامه جهت طرح شکایت اقدام می‌نمودند.

قاسمی اظهار داشت: صاحبین بعضی از حسابهای کپی شده توسط متهمین دستگیر شده، افراد کم سن و سال بوده و این امر نشانگر این است که خانواده نظارت کافی بر فعالیت‌های اقتصادی اینترنتی فرزندان خود ندارند و توجه به این امر بسیار مهم هست.

وی تصریح کرد: هر دو متهمین دستگیر شده، 16 ساله هستند و اقدامات مجرمانه خود را در منزل و به‌دور از چشم والدین خود انجام می‌داده‌اند و هیچکدام سابقه کیفری قبلی نداشته‌اند.

سرهنگ قاسمی به والدین متذکر شد: ممکن است فرزندان آنها هم در صورت عدم توجه و نظارت، در دام مجرمین سایبری گرفتار شوند و باید در این خصوص نیز به صورت مرتب همانگونه که در بیرون از منزل، به رفتار و تردد آنها با حساسیت توجه می‌کنیم، در هنگام حضور در منزل و استفاده از اینترنت نیز با حفظ کرامتشان، مراقبت نماییم.

رئیس پلیس فتا بوشهر با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به کاربران توصیه کرد: از مطالب آموزشی این سایت استفاده کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

افراشته 2

کلیدواژه

سارق اینترنتی

شهروندان بوشهری

پلیس فتا

ارسال نظرات

captcha
بانک سپه
افراشته نظرسنجی
طلوع دانش