به مناسبت بسیج ملی تغذیه (14-30 دی ماه )

محمد صادق موجی بوشهری گفت: ویتامین D، یک ویتامین محلول در چربی است

بوشهری ها | کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر: کلیه افراد جامعه ضروری است برای پیشگیری از کمبود ویتامین دی، مکمل ویتامین دی مورد نیاز خود را بر اساس توصیه های بهداشتی دریافت نما

بوشهری ها / محمد صادق موجی بوشهری گفت: ویتامین D، یک ویتامین محلول در چربی است که مقادیر کافی ازاین ویتامین در گردش خون جهت حفظ سلامت استخوان ها و  بهبود عملکرد سیستم ایمنی، عضلات و غیره در تمام سنین و نژادها ضروری می باشد.
کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهرگفت:بیماریهایی مانند سرطان، دیابت نوع 1، استئوپروز و اختلالات خود ایمنی از عوارض کاهش سطح ویتامین D می باشد.

نتیجه تصویری برای ‫ویتامین d‬‎
وی بیان داشت: از عوارض کاهش ویتامین D  دربدن می توان به خطر بروز بیماریهایی مانند سرطان، دیابت نوع 1، استئوپروز و اختلالات خود ایمنی اشاره کرد. منابع غذایی حاوی ویتامین D  بسیار محدود هستند (مانند ماهی سالمون) و یا طور مرتب مورد استفاده قرار نمی گیرند (مانند دل و قلوه) و همچنین استفاده مستقیم از نور آفتاب نیز به دلیل مسائلی همچون پوشش خانم ها، استفاده از کرم های ضد آفتاب، آلودگی هوا و ... سبب سنتز مقادیر کافی ویتامین D نمی شود، لذا مصرف مکمل ویتامین D ضروری می باشد.
کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت اظهار داشت: وضعیت مصرف ویتامین D در دختران و پسران دانش آموز مقاطع متوسطه اول و دوم از طریق مکمل یاری با مگادوز ویتامین D در حال بهبود است که لازم است مکمل ویتامین "د" به صورت ماهیانه به مدت 9 ماه متوالی، به دانش‌آموزان داده شود. باتوجه به لزوم هماهنگی‌های اولیه در ابتدای سال تحصیلی لازم است اولین دور مکمل در پانزدهم مهرماه به دانش آموزان ارائه و پس از آن نیز تا پانزدهم خردادماه این روند ادامه یابد. ایشان در خصوص مکمل یاری سایر گروه های سنی با ویتامین دی اشاره نمودند برای کلیه کودکانی که با شیر مادر یا شیر مصنوعی تغذیه می شوند، باید ویتامین A با دوز 1500 واحد بین المللی و ویتامین D با دوز 400 واحد بین المللی ) معادل یک سی سی قطره A + D یا مولتی ویتامین ( از روز 5-3 تولد و همزمان با غربالگری هیپوتیروئیدی نوزادان تا پایان 2 سالگی ) 24ماهگی( داده شود.
کلیه زنان و مردان 19سال به بالا شامل جوانان، میانسالان و سالمندان ، باید ماهیانه یک دوز مکمل مگادوز ویتامین) D  قرص ژله ای 50 هزار واحد بین المللی ( جهت پیشگیری از کمبود این ویتامین مصرف نمایند.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد مکمل ویتامین "د"
موجی در خصوص عوارض جانبی مصرف بیش از حد مکمل ویتامین "د"عنوان داشت:در صورت مصرف بیش از حد ویتامین "د" (بیش از 2000 واحد بین المللی ویتامین "د" در روز) عوارضی چون ضعف، خستگی، خواب آلودگی، سردرد، کاهش اشتها، خشکی دهان، مزه آهن در دهان، تهوع و استفراغ ایجاد می شود. البته با توجه به شیوع بالای کمبود ویتامین "د" در دانش آموزان و با توجه به این که دریافت از طریق مکمل به اندازه‌ایی نیست که به حد غیرمجاز برسد، عملاً شاهد این عوارض نخواهیم بود.

واحد تغذیه – مرکز بهداشت شهرستان بوشهر

 

کلیدواژه

ویتامین D

مرکز بهداشت شهرستان بوشهر

محمد صادق موجی

ارسال نظرات

captcha
بانک سپه
طلوع دانش