"دیپلماسی ماسک"، چین به دنبال بهبود تصویر خود

بوشهری ها | "کمک های انسان دوستانه سخاوتمندانه چین، افکار عمومی در اروپا را به سود چین تغییر می دهد".

بوشهری هاچین کمک های گسترده ای به کشورهای درگیر کرونا می کند. آیا چین به دنبال تغییر تصویر افکار عمومی درباره چین است؟

به گزارش عصرایران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان "چین به وسیله دیپلماسی ماسک به دنبال درخشان کردن تصویر جهانی خود است" نوشت: "چین از طریق ارسال میلیون ها ماسک و گروه های کارشناسی پزشکی به دیگر کشورها، تلاش می کند تصویر همبستگی با دیگران را به تصویر بکشد تا انتقادات از پکن در تعامل با کرونا در مراحل اولیه را دور کند".

خبرگزاری فرانسه اضافه کرده است: چین کشورهای اروپایی درگیر کرونا را کمک‌باران کرده است. 

در چند هفته اخیر، چین همچنین صدها هزار ماسک جراحی و تجهیزات آزمایش کرونا را به فیلیپین و پاکستان اهدا کرده است. همچنین گروه های پزشکی را به ایران و عراق اعزام کرده و وامی به ارزش 500 میلیون دلار را به سریلانکا ارائه کرد. این اقدام برای کمک به این کشور در مقابله با کرونا صورت می گیرد.

بیماری کورید19 ناشی از ویروس کرونا برای اولین بار در شهر ووهان چین بروز کرد اما دولت چین می گوید هم اکنون آمار ابتلای این بیماری در این شهر به صفر رسیده است.

همزمان، آمریکا و چین وارد نزاع کرونایی شده اند.

دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا، کرونا را "ویروس چینی" توصیف می کند و چین هم در واکنش، آن را توصیفی نژادپرستانه می داند. پکن در نزاع با واشنگتن، تعدادی از خبرنگاران آمریکایی را از چین اخراج کرده است.
ترامپ همچنین، چین را به کمبود شفافیت درباره کرونا متهم می کند.

تاکنون بیش از 240 هزار نفر در سراسر جهان، کرونا گرفته اند.

وزارت خارجه چین در واکنش به انتقادات ترامپ گفته است که آمریکا تلاش می کند در موضوع شیوع کرونا، چین را مورد سرزنش قرار دهد.

در حالی که آمریکا در حال مبارزه با کرونا در سرزمین خود است تحلیلگران می گویند چین تلاش می کند به سرعت خود را به عنوان جایگزین یک رهبر جهانی مطرح کند.

"مارینا رودیاک" کارشناس در زمینه کمک های خارجی چین در دانشگاه هایدلبرگ گفت: شکست دولت آمریکا تحت رهبری ترامپ در پاسخ تاثیرگذار به درخواست های بین المللی و درگیری اتحادیه اروپا با درخواست های داخلی، فرصت بی نظیری را برای دولت چین جهت بهره برداری از این وضعیت فراهم آورده است.

وی افزود: چین تلاش می کند از این طریق، روایت آغاز کرونا را بازنویسی کند تا انتقادات از پنهان کاری اولیه این کشور در برابر این بیماری را دور کند و خود را به عنوان ناجی کشورهایی معرفی کند که نسبت به چین تاخیر یا آمادگی کمتری داشتند.

خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) نیز خبر داده است رئیس جمهور این کشور در تماس تلفنی با سران ایتالیا و اسپانیا متعهد به کمک به این دو شده است. دو کشوری که بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند.

دو گروه پزشکی از چین به ایتالیا اعزام شده اند تا همبستگی چین با شریک اقتصادی نخست این کشور در اتحادیه اروپا به تصویر کشیده شود. ایتالیا شریک نخست اروپایی چین در طرح بزرگ راه ابریشم است.
ایتالیا هم اکنون بالاترین آمار فوت شدگان به دلیل کرونا در جهان را دارد.

رئیس کمیسیون اروپا در توییتر نوشت: چین به صورت فوری 2 میلیون ماسک به اروپا ارسال خواهد کرد.

او در این توییت از این اقدام نخست وزیر چین، تقدیر و تشکر کرد.

وی افزود: اتحادیه اروپا در ژآنویه گذشته (هنگام آغاز کرونا) به چین کمک کرد و امروز ما ممنوع کمک های چین هستیم.

چین همچنین برای کشور صربستان نیز تجهیزات پزشکی ارسال کرد. صربستان از چین درخواست کمک کرده بود.

رئیس جمهوری صربستان ( الکساندر فوچیچ) هنگام ورود کمک های چین به سفیر پکن گفته بود "مشخص شد که بدون شما ، اروپا نمی تواند زیاد از خود دفاع کند".

اتحادیه اروپا قبل از این ممنوعیت صادرات تجهیزات پزشکی را اعلام کرده بود. صربستان عضو اتحادیه اروپا نیست.

رئیس جمهوری صربستان از این ممنوعیت انتقاد کرده بود.

خبرگزاری چین همچنین گفته است در اندک روزهای آینده کمک ها و پزشکان بیشتری از چین وارد صربستان خواهند شد.

چین در حال رقابت با اتحادیه اروپا بر سر نفوذ در منطقه بالکان است. چینی ها در سال های اخیر، تلاش کرده اند از طریق سرمایه گذاری های بزرگ و ارائه وام برای تقویت زیرساخت های کشورهای منطقه بالکان، نفوذ خود را در این منطقه تقویت کنند. کشورهای بالکن با مشکلات مالی روبه رو هستند.

 چین همچنین به تعدادی از کشورهای آفریقایی نیز کمک کرده و برای آنها هم تجهیزات پزشکی ارسال کرده است.

همزمان، آقای "جاک ما" مالک شرکت چینی "علی بابا" و یکی از ثروتمندترین انسان های جهان 2 میلیون ماسک به کشورهای مختلف  اروپا کمک کرده است. ماسک ها به بلژیک اسپانیا و ایتالیا رسیده اند. یک میلیون ماسک هم در مسیر انتقال از چین به فرانسه است.

روزنامه دولتی "ملت" یا "خلق" چین هم روز پنجشنبه گذشته در مقاله ای نوشت که چین به نقش آفرینی خود به عنوان کشور محوری و مسوول به صورت داوطلبانه و از طریق همکاری با دیگران می پردازد.

برای برخی کشورهای اروپایی، به نظر می رسد استراتژی چین، موفقیت آمیز بوده است.

"یورگ ووتکه" رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا – چین گفت: روایت های متناقضی در اروپا وجود دارد. اکثر افراد معتقدند چین مسوول این بحران جهانی است اما کمک های انسان دوستانه سخاوتمندانه چین، افکار عمومی در اروپا را به سود چین تغییر می دهد.

بو

افراشته 2

کلیدواژه

کرونا

چین

ایران

ارسال نظرات

captcha
افراشته نظرسنجی
طلوع دانش