تولد ضرب‌در تولد

محسن شریفیان در شب تولد خود از ساز "لیانیک" رونمایی کرد

محسن شریفیان سه شنبه شب 30ام آخرین دی‌ماه قرن 13 خورشیدی در مجموعه فرهنگی حاج رئیس بوشهر با حضور جمعی از فعالان فرهنگی،

بوشهری ها / محسن شریفیان در شب تولد خود از ساز "لیانیک" رونمایی کرد.

به گزارش بوشهری‌ها، محسن شریفیان سه شنبه شب 30ام آخرین دی‌ماه قرن 13 خورشیدی در مجموعه فرهنگی حاج رئیس بوشهر با حضور جمعی از فعالان فرهنگی، اساتید و هنرمندان رشته‌های مختلف هنری از "لیانیک" رونمایی کرد.
در این آیین که با حفظ فاصله اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از بیماری کرونا با حداقل تعداد مدعوین برگزار شد شریفیان ضمن اشاره به ظرفیت‌های موجود در موسیقی نواحی جنوب ایران گفت: تولید این ساز می‌تواند آغاز نهضت الکترونیک ‌سازی در موسیقی جنوب ایران باشد.
این نوازنده و پژوهشگر موسیقی نواحی ضمن اشاره به اینکه موسیقی جنوب ایران باتوجه به تحولات جهان معاصر ناگزیر از الکترونیک سازی است، گفت:  یکی از مشکلات تمرین برای نوازندگان و هنرجویان سازها عمدتا صدای بلند آنهاست و این ساز فرصت خوبی در اختیار نوازندگان قرار می‌دهد تا در هر زمان و مکانی بتوانند تمرین کنند.
وی با اشاره به اینکه ساز الکترونیک "لیانیک" مشکل بلندی صدا و کوک را ندارد، گفت: من خودم زمان‌هایی بود که برای تمرین سرانگشتان حتی نی را بدون قمیش استفاده می‌کردم تا صدای آن موجب ناراحتی و مزاحمت کسی نشود و "لیانیک" این امکان را در اختیار نوازنده قرار می‌دهد تا با هندزفری تمرین کند و فقط خود نوازنده صدای این ساز را بشنود.
شریفیان گرفتن خروجی بر دستگاه‌های ضبط یا میکس صدا بصورت مستقیم را از دیگر ویژگی‌های این ساز برشمرد و گفت: لیانیک امکان کوک در دستگاه‌های مختلف موسیقی را فراهم می‌کند و فرصت و وسعت بیشتری در اختیار آهنگسازان قرار می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه فرایند الکترونیک سازی این ساز از سال‌ها قبل در اروپا آغاز شده، گفت: برای ساخت این ساز که "لیانیک" نام دارد و از ترکیب دو واژه باشکوه لیان و الکترونیک برای نامگذاری آن استفاده کردم، از همکاری دوستانم مهندس محمد بهی‌فرد و محسن قدرتی بهره بردم و نسخه ای بومی از سازی مشابه است که در اروپا برای هنرجویان و اهالی موسیقی امکان تمرین فراهم می‌کند.
شریفیان این اطمینان را به سازندگان ساز بومی نی انبان داد که تولید انبوه لیانیک بر ساخت و فروش ساز نی‌انبان تاثیر منفی نخواهد داشت و بلکه این فرصت را بوجود می‌آورد تا علاقمندان بیشتری به این ساز روی بیاورند.
وی از تولید و ارائه این ساز در بازار طی دو هفته آینده خبر داد و گفت: استان‌های بوشهر،خوزستان،هرمزگان و کرمان چهار استانی هستند که این ساز با نام آنها ثبت ملی شده است.
این نوازنده و پژوهشگر موسیقی با انتقاد از مسئولان فرهنگی استان به دلیل عدم حمایت از موسیقی محلی بوشهر گفت: ضرورت برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در استان بوشهر بیش از جشنواره ردیف‌نوازی به چشم می‌آید، حال آنکه علاوه بر اینکه جشنواره نواحی در بوشهر برگزار نمی‌شود، جشنواره ردیف‌نوازی را همزمان با فستیوال کوچه برگزار می‌کنند که این اقدام عجیب نیز جای سئوال دارد.
در ادامه ایرج صغیری ضمن تحسین ایده‌های نو و بدیع جوانان گفت: از تغییر نترسیم و به شدت با این دست کارهای جوانان موافقم.
نویسنده و کارگردان بوشهری ساخت این ساز را نگاه جدیدی به موسیقی برشمرد و گفت: هیچ ایده‌ای خالی از ایراد نیست به مرور زمان کامل و بهتر خواهد شد، این ساز این امکان را دارد که نیاز نوازندگان علاقمند به نی انبان را برطرف کند.
در پایان از "لیانیک" با حضور خدر عزیززاده نوازنده پیشکسوت بوشهری و سازندگان این ساز رونمایی شد و محسن شریفیان نیز کیک تولد خود را در کنار ساز جدیدش برید.

عکس ها : افسانه جعفری

کلیدواژه

محسن شریفیان

کافه حاج رییس

نی انبان

بوشهر

ارسال نظرات

captcha
روز پتروشیمی
بانک سپه
طلوع دانش