سیاست / شناسه خبر: 63175 / تاریخ انتشار : 1400/1/28 17:04
|
سجادبهزادی

بگذارید هواری بزنم …

بوشهری ها / درخواست یک نماینده مجلس در شبکه اجتماعی توییتر برای فیلتر پلتفرم "کلاب هاوس" از شوخی های تلخ جامعه ماست که در کمترجای دیگری از این کره خاکی دیده می شود.یک قانون گذار به صورت غیرقانونی از فیلترشکن استفاده می کند ، وارد توییتر می شود و درخواست می کند پلتفرم یا شبکه اجتماعی دیگری بنام کلاب هاوس فیلتر شود. این را آدم کجای دلش بگذارد.

ناخودآگاه یادم به سخنان جرج دبلیو بوش به حوادث پس از 11 سپتامبرافتاد. بوش چهل وسومین رئیس جمهور آمریکا بود. وقتی که القاعده با حمله تروریستی  برج های دوقلو نیویورک در ایالات متحده را هدف قرار داد از طریق مخابره یک پیام ویدئو ، مسئولیت این حمله را پذیرفت.آن زمان شبکه های اجتماعی وجود نداشتند.

بوش رئیس جمهور آمریکا پس از آن در یکی از سخنرانی های خود بعد از 11 سپتامبر گفت " چگونه است القاعده با ابزار ما (غرب) که آن را قبول ندارد وعلیه آن مبارزه می کند  به جهان پیام می دهد و مسئولیت حمله انتحاری خود را بر عهده می گیرد."

شبیه به این کار گروه داعش در عراق و سوریه نیز بارها انجام می داد. آنها فیلم ها وتصاویر اقدامات وحشیانه خود را از طریق شبکه های مجازی غربی که مخالف ایدئولوژی آنها بود به جهان مخابره می کردند و اساسا شبکه های اجتماعی یکی از مهم ترین ابزارهای رعب و وحشت داعش برای پیشبرد اهداف شان بود.

آدم می ماند این تناسب را چگونه باهم جمع بزند و دلش می خواهد هواری بزند تا عمق آسمان ها. داعش و القاعده،جوهری آلوده به خشونت و ظواهرفریب گونه ای به خود داشتند و برایشان فرقی نمی کرد با چه رسوایی می خواهند ایدئولوژی خود را به جلو ببرند. اما بهت آور وقتی است که یک قانون گذار که با رای مردم انتخاب می شود در بستری که برای مردم فیلتر هست علیه شبکه ای سخن بگوید که برای مردم فیلتر نیست.

 شما نمی توانی بر نیکی پابگذاری اما در همان حالی که لگدمالش می‌کنید نوازشش هم کنید.شما حق ندارید وعاقلانه هم نیست که خود در شبکه ای غیرمجاز باشید وبرای عدم دسترسی جامعه به شبکه ای مجاز تلاش کنید.

شما نمی توانید بدی کنید اما چنان وانمود کنیدکه نیکی می‌کنی وبه فکر جامعه هستید.قانون گذاری که خودش در شبکه های اجتماعی فیلتر شده فعال است نمی تواند جامعه را از استفاده نکردن از این شبکه ها توصیه کند.اگر این کار کند ریاکار است.

"ماکیاولی" سیاستمدار و فیلسوف ایتالیایی ، ریاکاری را برای برخی افراد مسئول ارزشمند می دانست و معتقد بود"بر این افراد است که برای حفظ قدرت و منفعت خویش بر خلاف عدل، شفقت، انسانیت، و حسن‌ نیت رفتار کنند. اما رعایایشان نباید از این امر آگاه باشند. باید چنان وانمود کرد که قانون گذاری شریف، رحیم، دین دار و عادل است .بگذار زبانت از رحم و شفقت سخن گوید اما دلت از بدی و شرارت لبریز باشد."

درست است که این روزها همه چیزمان به همه چیزمان می آید و همه چیزبا هم جفت وجور است اما انسان به تنگ می آید از این همه چیزها؛ و دلش می خواهد رو به بیابان بکند و به قول شاعر گرانقدر فریدون مشیری "هواری بزند".

 

...من به تنگ آمده‌ام از همه چیز / بگذارید هواری بزنم

آی! با شما هستم /این درها را باز کنید / من به دنبال فضایی می‌گردم / لب بامی / سر کوهی / دل صحرایی /که در آن‌جا نفسی تازه کنم/ می خواهم فریاد بلندی بکشم...

کلیدواژه

کلاب هاوس

سجاد بهزادی

شركت هاي ASE

مجلس

ارسال نظرات

captcha
عید سعید فطر مبارک
روز پتروشیمی
بانک سپه
طلوع دانش