سیاست / شناسه خبر: 63405 / تاریخ انتشار : 1400/3/1 11:58
|

روند بیماری کرونا به جز سه استان، نزولی است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: روند نزولی بیماری کرونا در اکثر استان‌ها ادامه دارد، اما در سه استان باید دقت بیشتری انجام بدهیم که شامل استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است.

 به گزارش بوشهری ها و به نقل از ایران پزشک، علی رضا رییسی درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور افزود: نگران این هستیم که سویه ویروس هندی و آفریقای جنوبی در این استان‌های جنوبی شیوع پیدا کند و اگر خوب رعایت نشود، ممکن است مانند خوزستان که ابتدا سویه انگلیسی کرونا شایع شد، این روند در استان‌های جنوبی هم اتفاق بیفتد. در حال حاضر روند تقریبا قابل کنترل است. در بقیه استان‌ها روند بیماری نزولی است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.


وی ادامه داد: معمولا بعد از ماه مبارک رمضان، برخی جشن‌ها و عروسی‌ها بیشتر برگزار شده و حتما نیاز است که دقت بیشتری انجام شود. از طرفی گرم شدن هوا و روشن شدن کولرها می‌تواند با بسته بودن در و پنجره و گردش هوا، در صورت حضور فرد بیمار، منجر به گردش ویروس شود که یک عامل خطر محسوب می‌شود. در اواخر بهار و تابستان برخی سفرها انجام می‌شود که از مردم می‌خواهیم سفر نروند. همچنین دورهمی‌ها می‌تواند در این زمینه مهم باشد.

پروتکل‌های بهداشتی انتخابات

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: پروتکل‌های بهداشتی برای انتخابات نیز امروز بررسی شد. هدف اصلی این است که محیط به نوعی سالم باشد که منجر به حضور و مشارکت باشکوه برای مردم شود. اگر مردم احساس اطمینان از نظر سلامتی نداشته باشند، ممکن است برای شرکت در انتخابات تردید داشته باشند. بنابراین باید کاری کنیم که کاندیداها و ستادهای انتخاباتی حداکثر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده تا مردم با خیال راحت در انتخابات شرکت کنند.

وی افزود: اصل بر این گذاشته شده که تبلیغات حداکثری همراه با سلامتی انجام شده و تجمع‌ها نیز حداقل باشد. در این زمینه هرگونه تجمعی در فضای بسته مانند مساجد و سالن‌های پذیرایی و سالن‌های ورزشی برای نامزدهای انتخاباتی ممنوع است. به جز موارد خاصی که در صداوسیما و نشست خبری که با جمعیت محدود برگزار می‌شود. در فضای باز مثل استادیوم‌ها می‌توانند با رعایت فاصله گذاری و ماسک، سخنرانی‌ها انجام شود.

رییسی گفت: اصول دیگری نیز باید رعایت شود که از جمله آن می‌توان به این اشاره کرد که در هر ۸ مترمربع یک نفر باید قرار بگیرد و استادیوم‌های ورزشی با حداکثر ۳۰ درصد ظرفیت در فضای باز می‌توانند این سخنرانی‌ها را برگزار کنند. مسئولان نیز باید به شکلی برنامه ریزی کنند که باعث تجمع نشده و شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت شود.

وی بیان کرد: از وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌های اجرایی که ظرفیت‌های محیط باز دارند نیز خواسته شده که با نامزدهای انتخاباتی همکاری کنند. وزارت کشور و استانداران نیز موظف شدند در هر استان مکان‌های مناسب منطبق با شرایط پروتکل‌های بهداشتی را در اختیار نامزدهای انتخاباتی قرار بدهند.

 

کلیدواژه

روند نزولی کرونا

ارسال نظرات

captcha
عید سعید فطر مبارک
روز پتروشیمی
بانک سپه
طلوع دانش