سیاست / شناسه خبر: 86785 / تاریخ انتشار : 1401/2/21 13:45
|

اقتدار ایران اسلامی در خلیج فارس برای امریکا بازدارنده است

بوشهریها| استاندار بوشهر گفت: امروز ایران اسلامی در خلیج فارس در برابر آمریکا به قدرت بازدارندگی رسیده است و این کشور و جبهه استعمار نمی‌توانند علیه ما دست به اقدامی بزنند.

بوشهری ها /

استاندار بوشهر:اقتدار ایران اسلامی در خلیج فارس برای امریکا بازدارنده است

احمد محمدی‌زاده روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه همایش بین المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس افزود: اقتدار ایران سبب شده است تا هر گونه اقدامی از سوی آمریکا چنان هزینه‌ای برای آنها به دنبال داشته باشد که در برابر سودی که به دست می آورد قابل قیاس و تصمیم گیری نیست.

وی با اشاره به ایستادگی بوشهری‌ها در برابر استعمار در سه مقطع تاریخی گفت: این اقدامات سرافرازانه سرآغاز افول و فروپاشی استعمار هلند، پرتغال،بریتانیای کبیر و آمریکا را به عنوان استعمارگران بزرگ تاریخ رقم زد.

محمدی‌زاده ادامه داد: نخستین مقطع تاریخی به ۲۶۰ سال پیش بر می‌گردد که در غیاب  حکومت فراگیر در کشور، میرمهنا به عنوان حکمران بوشهر علیه استعمار هلند جنگید، آنها را از خلیج فارس اخراج و قلعه هلندی‌ها را در جزیره خارگ به تصرف خود درآورد که این رویداد آغاز فروپاشی استعمار هلندی در عرصه بین الملل بود.

استاندار بوشهر افزود: در دومین مقطع  که به ۱۱۰ سال گذشته بر می‌گردد سردار رئیسعلی دلوار در شرایطی که حکومت قاجاری فاقد قدرت لازم برای اعمال حاکمیت ملی بود، به ستیز با استعمارگران پرداخت و توانست انگلیس تا دندان مسلح را شکست دهد و نبرد دلوار آغاز افول بریتانیای کبیر در شرق شد.

وی اظهار کرد: امروز رئیسعلی دلواری به عنوان پیشگام مشروطه خواهی در جنوب نامی شگرف در تاریخ کشور است و مردم سراسر ایران از او با افتخار نام می‌برند.

استاندار بوشهر اضافه کرد: در این مبارزه‌ها نباید نقش آفرینی موثر و گسترده علمای بوشهری را نیز از یاد برد.

محمدی زاده ادامه داد: در مقطع سوم نقش آفرینی بوشهری‌ها در تاریخ پر افتخار ایران اسلامی مربوط به  دوره انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی تا امروز است؛ در شرایطی که آمریکایی‌ها دست ما را برای دفاع و صادرات نفت بسته بودند، دست دشمنان را برای قطع روابط تجاری ما در خلیج فارس باز گذاشته و از صادرات نفت کشورهای جنوبی بر علیه ایران  حمایت می‌کردند.

وی توضیح داد: در آن هنگام با راهبرد تاریخی امام خمینی رزمندگان بوشهری در خلیج فارس حمله به این کشتی‌ها را آغاز کردند و شهید نادر مهدوی و همرزمان او در خلیج فارس به مقابله با آمریکا و استعمار برخاستند و در شانزدهم مهر ۱۳۶۶ جان خود را فدای ایران و ارزش های انقلاب اسلامی کردند.

استاندار بوشهر اضافه کرد: اسارت تفنگداران و توقیف شناورهای آمریکایی در خلیج فارس به دست رزمنده‌های نیروی دریایی سپاه نیز نقطه عطفی بود که آغاز شکست ابهت بوشهر در منطقه را در سه سال اخیر رقم زد.

وی یادآورشد: واگویی این سه مقطع تاریخی نشان می‌دهد که بوشهر پایتخت مبارزه با استعمار است و نام بوشهر همواره با دلیر مردان و مبارزان علیه جبهه استکبار عجین شده است.

محمدی‌زاده گفت: ایستادگی بوشهری‌ها در این سه مقطع تاریخی اضمحلال بزرگ‌ترین استعمارگران را به دنبال داشت و لازم است بررسی شود که کدام ویژگی برتر دلیرمردان این دیار است که آنها را به ملتی استعمار ستیز تبدیل کرده است.

وی افزود: باید به این پرسش پاسخ داده شود که چطور می‌توانیم امروز از این ویژگی‌های شاخص برای ایجاد اقتدار و توسعه اقتصادی و فعال‌سازی اقتصاد دریا محور استفاده کرد و امید است بتوانیم به پاسخ‌های مناسب و کارآمدی برسیم.

استاندار بوشهر با اشاره به ظرفیت‌های استان بوشهر در حوزه انرژی دریا، ساحل و اقتصاد کرانه‌ای، اعلام کرد: برای شکوفا سازی استعدادهای این استان دست سرمایه‌گذاران را می‌فشاریم و از آنها برای فعالیت در بوشهر دعوت وحمایت می‌کنیم.

 نام خلیج فارس نیاز به اثبات ندارد

محمدی زاده گفت: نام این منطقه مهم حیاتی بدون شک خلیج فارس است و این مساله نیازی به اثبات ندارد چرا که اسناد تاریخی سازمان ملل، دیگر سازمان‌ها و قراردادهای تاریخی بین المللی بر این نام تاکید دارند.

استاندار بوشهر با اشاره به سابقه تاریخی بیان نام جعلی از سوی مشاور انگلیسی حاکم بحرین، افزود: هر چه ایران اسلامی بیشتر به سمت استقلال به پیش رود، عناوینی غیر از خلیج فارس بیشتر مطرح می‌شود و پایان هم نخواهد یافت.

وی اضافه کرد: با این حال علیرغم این تلاش‌ها همه دنیا این آبراهه را با عنوان خلیج فارس می‌شناسد.

محمدی‌زاده گفت: روز ملی خلیج فارس فرصتی برای زنده نگه داشتن رشادت و دلاورمردی‌های بزرگانی چون میر مهنا، شهید رئیسعلی دلواری، شهید نادر مهدوی و همرزمان او و دیگر شهدای عزیز نیروهای دریایی سپاه و ارتش جمهوری اسلامی ایران است که هر یک در مقطع زمانی خود ابهت پوشالی استعمار و استکبار را در هم شکستند.

 همایش بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس ( بسترهای تاریخی مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خلیج فارس) که از روز چهارشنبه به میزبانی دانشگاه خلیج فارس آغاز شده به مدت ۲ روز در بوشهر و بندر سیراف از توابع شهرستان کنگان ادامه دارد.

کلیدواژه

استاندار بوشهر

خلیج فارس

ر آمریکا

ارسال نظرات

captcha
آگهی بیمه تعاون
نمایشگاه  پتروشیمی