اقتصاد / شناسه خبر: 128920 / تاریخ انتشار : 1401/9/28 18:17
|
عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد

پارس جنوبی به بزرگترین موزه صنعتی دنیا تبدیل خواهد شد؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: «بهینه‌سازی مصرف سوخت»، «فشارافزایی پارس جنوبی»، «کاهش یارانه انرژی»، «جلوگیری از اتلاف انرژی»، «افزایش تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه‌سازی نیروگاه‌ها» و... ازجمله مواردی هستند که باید در برنامه هفتم توسعه در اولویت قرار گیرند.

بوشهری هاعضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: «بهینه‌سازی مصرف سوخت»، «فشارافزایی پارس جنوبی»، «کاهش یارانه انرژی»، «جلوگیری از اتلاف انرژی»، «افزایش تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه‌سازی نیروگاه‌ها» و... ازجمله مواردی هستند که باید در برنامه هفتم توسعه در اولویت قرار گیرند.


حسین حسین زاده   به ضروریاتی -که در برنامه هفتم توسعه در حوزه انرژی باید به آن توجه ویژه شود- اشاره کرد و گفت: از آنجا که دنیای پیشرفته در حال حرکت از سمت سوخت فسیلی به سمت سوخت پاک است، «بهینه‌سازی مصرف سوخت با محوریت گاز» یکی از اساسی‌ترین اقداماتی که در حوزه انرژی به ویژه در برنامه هفتم باید ریل‌گذاری شود چراکه گاز به‌صورت کلی حدود 50 درصد سبد انرژی کشور را شامل می‌شود و فقط پالایشگاه پارس جنوبی 70 درصد گاز کشور را تولید می‌کند لذا اگر فکری به حال فشارافزایی پارس جنوبی در برنامه هفتم توسعه نشود در سال‌های نه چندان دور این پالایشگاه به بزرگترین موزه صنعتی دنیا تبدیل خواهد شد بنابراین باید حکمرانی در حوزه فشارافزایی و وضعیت گاز کشور اصلاح کرد.

نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین سالانه حدود 80 تا100 میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی داده می شود این در حالی است که هر ساله با افزایش مصرف انرژی رو به رو هستیم اما تولید از مصرف عقب مانده است و همین مسئله سبب شده کشور -که درآمدهای آن نیز متکی بر انرژی است- دچار بحران انرژی شود بنابراین باید برای این مهم نیز در برنامه هفتم توسعه فکری کرد.

وی با بیان اینکه حدود 60درصد اتلاف انرژی در دو وزارتخانه نفت و نیرو اتفاق می‌افتد، افزود: بنابراین بازنگری در جلوگیری از اتلاف انرژی موضوع مهم دیگری است که باید در برنامه هفتم مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس  شورای اسلامی بحث تولید برق را موضوع مهم دیگری دانست و تاکید کرد: نیاز است حکمرانی مناسبی در تولید، انتقال و توزیع برق مدنظر قرار گیرد و این مهم می‌تواند با رونق انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه‌سازی نیروگاه‌ها محقق شود.| خانه ملت 

کلیدواژه

کمیسیون انرژی مجلس

پارس جنوبی

عسلویه

حسین حسین زاده

ارسال نظرات

captcha
فراخوان فنی و حرفه ای
کافه مون
انتشارات شروع
نمایشگاه  پتروشیمی