سیاست / شناسه خبر: 171304 / تاریخ انتشار : 1402/11/29 17:47
|

نگاهی به ۱۰ دوره انتخابات مجلس در استان بوشهر +نمودار

در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، نگاهی می کنیم به میزان مشارکت مردم استان بوشهر در انتخابات مجلس داشته است.

بوشهری ها / در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، نگاهی می کنیم به میزان مشارکت مردم استان بوشهر در انتخابات مجلس داشته است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوشهری ها که تلاش فراوانی برای سقوط رژیم شاهنشاهی کرده بودند، برای اولین بار در سه حوزه انتخابی برای انتخاب نمایندگان خود در مجلس پای صندوق های رای رفتند و میزان مشارکت ۵۲ درصدی را رقم زدند؛ این دوره از انتخابات که در سال ۵۸ برگزار شد، کمترین حضور پای صندوق های رای بود.

میزان مشارکت بوشهری‌ها در انتخابات مجلس

بوشهری‌ها که از مجلس ششم در چهار حوزه انتخابیه (با افزایش یک حوزه) شرکت کرده بودند، در ۱۰ دوره گذشته میانگین میزان مشارکت ۶۶ درصدی پای صندوق های رای در انتخابات مجلس را به خود اختصاص داده اند، در حالی که میانگین حضور مردم در پای صندوق های رای در کشور ۶۱ درصد است.

نرخ مشارکت در انتخابات مجلس در استان بوشهر در ده دورۀ انتخابات گذشته از قرار زیر بوده است:

ردیف دوره انتخابات مجلس زمان برگزاری میزان مشارکت(درصد)
۱ اولین دوره ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ ۵۲٫۵۲
۲ دومین دوره ۲۶ فروردین ۱۳۶۳ ۶۵٫۸۸
۳ سومین دوره ۱۹ فرودین ۱۳۶۷ ۶۲٫۲۲
۴ چهارمین دوره ۲۱ فرودین ۱۳۷۱ ۵۶٫۵۶
۵ پنجمین دوره ۱۸ اسفند ۱۳۷۴ ۸۳٫۴۵
۶ ششمین دوره ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ ۷۶٫۲۳
۷ هفتمین دوره ۱ بهمن ۱۳۸۲ ۶۱
۸ هشتمین دوره ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ ۶۲٫۲
۹ نهمین دوره ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ ۷۲٫۸
۱۰ دهمین دوره ۷ اسفند ۱۳۹۴ ۶۸

 

مجلس اول/ بوشهر و ۵ نماینده‌اش

استان بوشهر در اولین دوره مجلس شورای اسلامی ۳ کرسی در مجلس داشت که از حوزه های انتخابیه بوشهر، دشتستان و رودباران (رودباران نام شهرستان دشتی پس از انقلاب اسلامی شد که از دشتستان جدا گردید. این نام تا مجلس دوم وجود داشت تا اینکه این شهرستان به نام فعلی اش یعنی دشتی تغییر یافت) بود. ضمن اینکه در پی شهادت دو تن از نمایندگان استان در انفجار حزب جمهوری اسلامی، در انتخابات میان دوره ای دو روحانی جایگزین آنها شدند.

 

در جریان برگزاری انتخابات مجلس اول، عباس حیدری از بوشهر، میربهزاد شهریاری از رودباران و سیدمحمدمهدی جعفری از دشتستان راهی مجلس شدند. اما شهریاری و حیدری در جریان انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی در فاجعه هفتم تیرماه ۱۳۶۰ به شهادت رسیدند.

پس از آن در سال ۱۳۶۰ برای این دو حوزه، انتخابات میاندوره ای برگزار شد که دو روحانی جایگزین آنها شدند، طوری که در بوشهر حجت الاسلام سیدمحمدحسن نبوی و در رودباران سیدمحمدحسن محمدی راهی پارلمان شدند تا استان در مجلس اول پنج نماینده را به خود ببیند