فرهنگ / شناسه خبر: 171370 / تاریخ انتشار : 1402/12/26 16:56
|
منتشر شد

فراخوان نهایی «اولین جایزه دکتر احمد اقتداری»

پژوهشگران حوزه‌ی خلیج فارس در موضوعات تاریخ، زبانشناسی و مطالعات فرهنگی تا آخر اسفند ۱۴۰۲ مهلت دارند آثار خود را در قالب کتاب، مقاله علمی و پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری

بوشهری هاپژوهشگران حوزه‌ی خلیج فارس در موضوعات تاریخ، زبانشناسی و مطالعات فرهنگی تا آخر اسفند ۱۴۰۲ مهلت دارند آثار خود را در قالب کتاب، مقاله علمی و پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری برای اولین دوره «جایزه دکتر اقتداری»، جایزه دوسالانه مطالعات خلیج فارس و جنوب ایران، ارسال کنند.

محمدصادق رحمانیان، دبیر علمی جایزه احمد اقتداری، گفت: «تاکنون آثاری چند از نویسندگان مختلف در قالب کتاب و مقاله به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است و در اختیار داوران قرار گرفته است. بر این باوریم که تعداد پژوهش‌هایی که در این سال‌ها در حیطه‌ی خلیج فارس و جنوب ایران انجام شده بسیار بیشتر از این است. از پژوهشگران دعوت می‌کنیم در فرصت باقی‌مانده آثارشان را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.»

طبق فراخوان جایزه آثاری که از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا انتهای ۱۴۰۲ منتشر شده باشند، می‌توانند در این جایزه شرکت داده شوند. به گفته‌ی دبیر جایزه، به دلیل محدودیت زمانی، تنها نسخه‌ی الکترونیک آثار به فرمت PDF در این جایزه پذیرفته خواهد شد. برای اطلاع از شیوه و معیارهای عمومی داوری، صفحه فراخوان جایزه را مشاهده کنید.

پنج نامزد جایزه را هیات داوران جایزه در تاریخ ۲۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ همزمان با سالروز درگذشت احمد اقتداری به رسانه‌های جمعی اعلام می‌کنند. برگزیده نهایی جایزه احمد اقتداری از میان این پنج نامزد در یک مراسم علمی به همین منظور در اردیبهشت‌ماه، به مناسبت روز ملی خلیج فارس، معرفی می‌شود.

فراخوان جایزه اقتداری

«جایزه احمد اقتداری» برای مطالعات خلیج فارس و جنوب ایران، جایزه‌ای علمی و پژوهشی است که به صورت دوسالانه بین‌المللی در شهرستان گراش، مدفن دکتر احمد اقتداری، برگزار می‌شود.

موضوعات:

تاریخ، زبانشناسی و مطالعات فرهنگی

قالب‌های مورد پذیرش :

۱. کتاب

۲. مقاله علمی

۳. پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری

زمان‌بندی جایزه:

فراخوان نخستین دوره جایزه احمد اقتداری به بزرگداشت این پاسبان خلیج فارس، روز دهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ همزمان با «روز ملی خلیج فارس» منتشر می‌شود.

در اولین دوره جایزه احمد اقتداری، آثاری در بازه زمانی سه سال، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲، بررسی می‌شود.

  • به دلیل محدودیت زمانی، تنها نسخه‌ی الکترونیک کتاب به فرمت پی‌دی‌اف PDF پذیرفته می‌شود.

برنده‌ی نخستین دوره جایزه احمد اقتداری در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ روز خلیج فارس معرفی می‌شود.

جوایز:

جایزه‌ی نقدی اثر برگزیده ۱۰ میلیون تومان است.

شیوه‌ی داوری:

یک هیأت علمی متشکل از ۵ تا حداکثر ۹ نفر هیات علمی یا پژوهشگر برجسته که با نظر هیات امنا برای یک دوره دوساله انتخاب می‌شوند، داوری آثار رسیده را به عهده خواهند داشت. اسامی هیأت داوران همزمان با اعلام نامزدهای برنده جایزه به رسانه‌های جمعی اعلام می‌شود.

هیأت داوران از میان فهرست اولیه، ۵ اثر را به عنوان نامزد برنده‌ی جایزه‌ انتخاب می‌کنند. آثار معرفی‌شده در این مرحله در تاریخ ۲۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ همزمان با سالروز درگذشت احمد اقتداری به رسانه‌های جمعی اعلام می‌شود.

برگزیده نهایی جایزه احمد اقتداری از میان ۵ نامزد اولیه با رای اکثریت مطلق هیات علمی انتخاب و در روز ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ سال‌های زوج همزمان با روز ملی خلیج فارس در یک مراسم علمی که به همین منظور برگزار می‌شود، معرفی می‌شود.

معیارهای عمومی داوری

هیات‌ علمی نخستین دوره جایزه‌ احمد اقتداری در انتخاب اثر برگزیده معیارهای زیر را در نظر خواهد داشت:

۱. انتشار اثر برای نخستین بار در بازه زمانی سه سال، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲ بررسی می‌شود. ملاک پذیرش آثار در داوری، تاریخ انتشار آن بر مبنای شناسنامه کتاب، تاریخ دفاع یا تاریخ انتشار نشریه است.

۲. داشتن نگاه علمی و نوآوری پژوهشی در انجام تحقیق

۳. دارا بودن ارزش‌های هم‌خوان با اهداف یادشده در اساس‌نامه جایزه

۴. برخورداری از ساختار و زبان علمی، متناسب و منسجم

۵. جایزه به اثر برگزیده تعلق می‌گیرد و اگر اثری بیش از یک نفر پدیدآورنده داشته باشد، می‌بایست در هنگام ارسال، یک نماینده به دبیرخانه معرفی شود.

۶. کتاب‌های دوره‌ای، تا قبل از پایان دوره در جایزه شرکت داده نمی‌شوند، اما در صورت استقلال محتوایی، هر مجلد حکم یک کتاب مستقل را دارد و تشخیص این موضوع با هیأت انتخاب نهایی است.

شیوه ارسال آثار:

۱. ارسال یک نسخه دیجیتالی PDF با اجازه تکثیر محدود برای داوران

۲. بارگذاری فایل اثر و ارسال لینک اختصاصی

آدرس پستی: به آدرس فارس، گراش، خیابان امام، موسسه فرهنگی هفت‌برکه گراش، کد پستی ۷۴۴۱۶۵۶۹۶۱

آدرس الکترونیکی: به ایمیل EghtedariPrize@gmail.com

دبیرخانه جایزه در موسسه فرهنگی هنری هفت‌برکه واقع در شهرستان گراش استان فارس مستقر است. محمدصادق رحمانیان، وصی فرهنگی دکتر اقتداری، دبیر علمی جایزه احمد اقتداری است. محمدامین نوبهار در نقش روابط عمومی جایزه با شماره تماس ۰۹۳۰۴۲۳۶۰۶۱ پاسخگوی سوالات پژوهشگران و علاقه‌مندان است.

 

کلیدواژه

احمد اقتداری

محمد صادق رحمانیان

گراش

خلیج فارس

ارسال نظرات

captcha
کلینک زیبایی
نمایشگاه  پتروشیمی