فرهنگ / شناسه خبر: 73793 / تاریخ انتشار : 1400/8/12 14:45
|
پایان سال‌ها چشم‌انتظاری در بوشهر

رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه خلیج فارس راه‌اندازی شد

پس از سال‌ها چشم‌انتظاری علاقه‌مندان به حوزه ادب و فرهنگ استان بوشهر، رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه خلیج فارس ایجاد و راه‌اندازی شد.

بوشهری ها /   هدی خرم‌آبادی: سال‌ها چشم‌انتظاری برای راه‌اندازی مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر سرانجام به ثمر نشست. اتفاق خوشایندی که خیل دوستداران فرهنگ و ادب، استادان و دانشجویان را به آینده این رشته و بالندگی زبان مادری امیدوار کرد.

با وجود سرمایه‌های انسانی ارزشمند در حوزه ادب و فرهنگ و استعدادهای ناب در استان بوشهر اما نبود رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه خلیج فارس، دانشجویان علاقه‌مند به این رشته را یا به انتخاب و رشته دیگری یا به شهرهای دیگر می‌کشاند. این در حالی است که امروز آئین گشایش رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی و معارفه دانشجویان نوورودی این رشته برگزار شد.

راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات فارسی غنیمت است

چهره فرهنگی و ادبی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: هر چند راه‌اندازی مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی زمان‌بر شد اما راه‌اندازی آن غنیمت است و امیدوارم این اتفاق خیر، شأن و جایگاه این رشته را در استان به جایگاه ایده‌آل آن برساند.

به گفته رضا معتمد، نبود این رشته در دانشگاه خلیج فارس بیش از دو دهه احساس می‌شد. در زمان تأسیس دانشگاه، همه نگاه‌ها به رشته‌های فنی و پایه معطوف بود اما علاقه‌ای که بین همان دانشجویان مهندسی و علوم پایه به برنامه‌های ادبی وجود داشت، ضرورت و نیاز به راه‌اندازی دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی را بیش از پیش نمایان می‌کرد.

این چهره فرهنگی و روزنامه‌نگار با تاکید به اینکه بهره‌مندی از استعدادها و امکانات بیرون از دانشگاه قطعاً در ارتقای این رشته مؤثر خواهد بود، افزود: بخشی از کیفیت و ارتقای این رشته متوجه مسئولان کشوری است تا بستری مناسب را برای بازار کار علاقه‌مندان این رشته فراهم کنند.

پاسداری از زبان شیرین پارسی

در مراسمی که صبح چهارشنبه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد، ریاست دانشگاه خلیج فارس، ریاست انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، استادان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خلیج فارس، جمعی از چهره‌های ادبی و فرهنگی استان و دانشجویان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی حضور داشتند.

پایان سال‌ها چشم‌انتظاری در بوشهر/ رشته ادبیات فارسی ایجاد شد

عبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس در این مراسم با تبریک به مناسبت راه‌اندازی دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه خلیج فارس و قدردانی از همه همکارانی که در این مسیر همت گماشتند، گفت: یکی از دغدغه‌های بزرگ من در این رشته، این است که دانشجویان و استادان مسیرهای خلاقیت را بگشایند و از شیوه‌های کلیشه‌ای برای آموزش زبان فارسی خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی نیازمند بستری مناسب بوده است، تصریح کرد: خوش‌بین هستم که با وجود استادان شایسته در گروه زبان و ادبیات فارسی در کنار بزرگان ادب و فرهنگ استان، راه‌اندازی این رشته در دانشگاه خلیج فارس سبب خیر شود تا علاقه‌مندان و دانشجویان در پاسداری زبان شیرین پارسی گام بردارند.

مصلح با تاکید بر باید اینکه در آغاز این راه باید محکم و قوی گام برداریم، خاطرنشان کرد: اگر گام‌های نخست را محکم برنداریم، در ادامه هم دچار مشکل خواهیم شد و من امیدوارم با نگاهی نو و رویکردی خلاق و متفاوت، شاهد ترویج پیام فردوسی و بزرگان ادبیات سرزمینمان باشیم.

نقش ادبیات فارسی در حفظ وحدت ملی

مدیر انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی که به صورت مجازی در این آئین حضور داشت، ضمن تبریک به ریاست دانشگاه خلیج فارس و همکاران گروه زبان و ادبیات فارسی، با مروری کوتاه بر شورای ارتقای علوم انسانی گفت: آسیب‌شناسی وضعیت موجود رشته‌های علوم انسانی، اقدامی بود که حدود ۴۰ آسیب و آفت را مشخص کرد و سبب شد تا نگاه‌ها به این حوزه تغییر کند.

به گفته سید علی‌اصغر میرباقری‌فرد، رشته زبان و ادبیات فارسی دو محور کلی دارد؛ زبان فارسی و ادبیات فارسی. زبان فارسی یکی از زبان‌هایی است که با پیشینه طولانی طی فراز و نشیب‌های فراوان، به حیات خود ادامه داده و امروز با ظرفیت‌های بسیار به ما رسیده است.

وی تاکید کرد: ادبیات فارسی نقش بسیار مهمی در حفظ وحدت ملی دارد و از سوی دیگر، اثرگذاری ادبیات فارسی در کشورها و قاره‌های دیگر امری انکارناپذیر است که خود مُهر تأییدی بر ظرفیت و توانمندی زبان و ادب فارسی است.

شعرخوانی، گرمی‌بخش محفل گشایش دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی شد و شاعران بنام این دیار- آقایان هوشمند و اجرایی- با خوانش اشعارشان لبخند را به حاضران هدیه کردند.

امید می‌رود که راه‌اندازی مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه خلیج فارس، بیش از پیش ما را به ضرورت توجه به استعدادهای ناب در این رشته و ترویج گنجینه غنی ادب و فرهنگ سرزمینمان رهنمون سازد.

اگر مسیر جذب علاقه‌مندان این رشته را هموار کنیم، بدیهی است که فرصت‌های منحصربه‌فردی را خلق و راه را برای افراد لایق و شایسته دیگر باز می‌کنند. با چنین اندیشه‌ای بازار کار این رشته نیز راه خود را در میان دیگر رشته‌ها می‌یابد. | مهر 

کلیدواژه

دانشگاه خلیج فارس

دکتر مصلح

رضا معتمد

علی هوشمند

ارسال نظرات

captcha
فراخوان فنی و حرفه ای
کافه مون
انتشارات شروع
نمایشگاه  پتروشیمی