سیاست / شناسه خبر: 86781 / تاریخ انتشار : 1401/2/21 10:53
|
امام جمعه بوشهر:

بیگانگان جایی در خلیج فارس ندارند

بوشهریها| نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: آبراه بین المللی خلیج فارس از آن همه کشورهای منطقه است و بیگانگان در این آبراه جایی ندارند.

بوشهری ها /

امام جمعه بوشهر: بیگانگان جایی در خلیج فارس ندارند

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در همایش ۲ روزه بین المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس افزود: صلح و دوستی در خلیج فارس اساس ارتباط و استقلال است و امروز به جز شکست و نابودی چیزی از بیگانگان باقی نمانده است.

وی ادامه داد: تاریخ خلیج فارس یک گزاره ثابت دارد و آن این است که این آبراه بین المللی ایرانی و متعلق به همه کشورهای منطقه است و جای بیگان‎گان نیست.

صفایی بوشهری تاکید کرد: خلیج فارس نماد مقاومت در مقابل تجاوزهای کشورهای استعمارگر است و ایران دارای تاریخی تابناک در عرصه مبارزات ضد استعماری است و بوشهر به عنوان پایتخت مقاومت است و عالمان این منطقه حکم  جهاد دادند و سرداران بزرگ این سرزمین نیز حماسه ها آفریدند.

امام جمعه بوشهر گفت: بی تردید اگر نگاه ضد استعماری عالمان و سرداران شجاع این منطقه نبودند امروز این آبراه بین المللی دچار بحران جدی هویتی شده بود.

صفایی بوشهری اضافه کرد: خلیج فارس در عرصه فرصت‌های اقتصادی مهمترین و ارزشمندترین جغرافیای اقتصاد کرانه را دارد زیرا اقتصاد دریا و کرانه نقشی مهم در تولید ناخالص ملی و ارتقای سطح درآمد دارد.

وی اظهار کرد: خلیج فارس دارای فرصت‌های فوق العاده و تهدیدهای بسیاری است که باید تهدیدهای آن را تبدیل به فرصت و از آنها استفاده بهینه کرد.

صفایی بوشهری ادامه داد: به همین خاطر یکی از مسائل مهم راهبردی و استراتژیک مدیریت جامع خلیج فارس است که باید مسئولان نظام  آن را تدبیر و اجرایی کنند.

امام جمعه بوشهر اضافه کرد: خلیج فارس فوق العاده اقتصادی است و در بحث اقتصاد کرانه و دریا پایه نقش اول را دارد به همین دلیل همواره مورد طمع بسیای از کشورها قرار دارد.

وی افزود: امروز سهم اقتصاد دریاپایه در تولید ثروت با احتساب نفت و گاز در ایران ۲.۷ درصد و بدون آن ۱.۱۶ درصد و این یک فاجعه اقتصادی به شمار می رود که باید به سمت اقتصاد دریا پایه در مدار هفت درجه و اقتصاد اقیانوس حرکت کنیم.

امام جمعه بوشهر گفت: امروز باید بیش از همه چیز بویژه در استان‌های ساحلی به اقتصاد کرانه و پس کرانه پرداخته شود و نقشه راهبردی مدیریتی و راه مشخص و تمام اعتبارات مورد نیاز برای مدیریت جامع اقتصاد، فرهنگ، امنیت، علم و فناوری و زیست محیطی تخمین زده شود.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت بالای اقتصاد کرانه در نقشه آمایشی برای توسعه اقتصادی این منطقه باید تلاش کرد.

امام جمعه بوشهر گفت: استان‌های ساحلی نقشی مهم در رشد اقتصاد ایران دارند و در صورت استفاده از قابلیت اقتصاد کرانه امکان تحول در اقتصاد کشور وجود دارد.

همایش بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس ( بسترهای تاریخی مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خلیج فارس) که از روز چهارشنبه به میزبانی دانشگاه خلیج فارس آغاز شده به مدت ۲ روز در بوشهر و سیراف ادامه دارد.

منبع: ایرنا

کلیدواژه

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری

خلیج فارس

نماینده ولی فقیه

ارسال نظرات

captcha
آگهی بیمه تعاون
نمایشگاه  پتروشیمی