سیاست / شناسه خبر: 128987 / تاریخ انتشار : 1401/11/12 10:10
|

کلاهبرداری با ترفند واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

بوشهری ها /سرهنگ مهدی قاسمی رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات(فتا) نسبت به سوء‌استفاده و کلاهبرداری از شهروندان در پوشش واریز سود سهام عدالت به هموطنان هشدار داد.
پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات(فتا) استان بوشهر سرهنگ مهدی قاسمی اظهار داشت: در پی واریز سود سهام عدالت در ماه گذشته، مجرمان سایبری با ارسال پیامک‌هایی تحت عنوان سهام من و سهام عدالت اقدام به سرقت اطلاعات حساب‌های بانکی شهروندان می‌کنند که اخیراً در بستر شبکه‌های اجتماعی و میان کاربران استان نیز مشاهده شده است.
این مقام انتظامی افزود: ارسال پیامک‌های جعلی یکی از شیوه‌های رایج کلاهبرداری سایبری است که این بار با عنوان دریافت سود سهام عدالت در حال ارسال به هموطنان است.
وی ادامه داد و گفت: در ابتدا پیامکی از سوی مجرمان سایبری با یک شماره خصوصی با عنوان "دریافت سود سهام" به قربانی ارسال می‌شود و پس از آن کاربر را به صفحات فیشینگ هدایت و به دام می اندازند.
 
سرهنگ قاسمی در خصوص این روش کلاهبرداری گفت: لینکی به همراه پیامک به قربانی ارسال می‌شود که با کلیک کاربر روی آن، صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که در آن باید کدملی و شماره همراه وارد شود و پس از آن با نمایش عملیات موفقیت‌آمیز، از کاربر خواسته می‌شود جهت دریافت سود سهام عدالت خود، اپلیکیشن مورد نظر را دانلود و نصب نماید.
قاسمی بیان کرد: پس از اجازه کاربر به نصب نرم افزار، بدافزاری با نام سهام عدالت در دستگاه قربانی اجرا می‌شود که طی آن اطلاعات دستگاه کاربر را به سرور مهاجم ارسال می‌شود.
 
وی افزود: در مراحل بعدی از قربانی درخواست واریز وجه اندکی به عنوان مالیات و... می‌شود و در صورتی که کاربر روی دکمه پرداخت کلیک کند، به درگاه جعلی پرداخت هدایت می‌شود و اطلاعات بانکی آن به سرقت می‌رود.
سرهنگ قاسمی به دیگر اعمال مخربی که بدافزار نصب شده بر روی گوشی انجام می‌دهد نیز اشاره کرد و گفت: دسترسی به پیامک‌های دریافتی و همچنین دسترسی به تمام مخاطبین از دیگر اعمال مخرب بدافزار است و کلاهبردار از این طریق می‌تواند علاوه بر دسترسی به رمزهای پویا به منظور خالی کردن حساب بانکی، پیامک جعلی را به تمامی مخاطبان قربانی ارسال کند.
این مقام سایبری به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان فریب پیامک‌های جعلی که از سوی افراد سودجو با سرشماره های ناشناس ارسال می شود را نخورند و برای پیگیری موارد از قبیل سهام عدالت، ابلاغیه قضایی و ... به وب‌سایت‌ها و شماره های اعلام شده از سوی سازمان ها مراجعه نمایند.
توصیه‌ها:
1.  افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که هیچ سازمانی از طریق شماره موبایل‌های شخصی، اقدام به ارسال پیامک نمی‌کند.
2.  هرگونه اطلاع رسانی در سهام عدالت صرفاً از طریق وب‌سایت های رسمی شرکت سپرده گذاری مرکزی به نشانی www.csdiran.ir، www.sejam.ir  و sahamedalat.ir  به اطلاع عموم مشمولان سهام عدالت می رسد.
3.  هرگونه پیامک که حاوی لینکی مبنی بر دریافت سود سهام عدالت باشد کلاهبرداری است؛ بنابراین افراد هرگز اینگونه لینک‌ها را باز نکنند.
4.  از بازکردن لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و معمولا از منابع نامعتبر منتشر میشود تحت هر عنوانی، خودداری شود تا خدای ناکرده مجرمین سایبری به محتویات و اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا نکنند.

کلیدواژه

کلاهبرداری با ترفند واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

سرهنگ مهدی قاسمی

پلیس فتا

سهام عدالت

ارسال نظرات

captcha
فراخوان فنی و حرفه ای
کافه مون
انتشارات شروع
نمایشگاه  پتروشیمی