جامعه / شناسه خبر: 149755 / تاریخ انتشار : 1402/4/18 11:32
|
یادداشت | حسین لاری

نفت از ایفای مسئولیت های اجتماعی درعسلویه غافل شده است

میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگترین منابع گازی مستقل جهان است که بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس به فاصله ۱۰۰ کیلومتری ساحل جنوبی قرار گرفته است.

بوشهری ها / حسین لاری | میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگترین منابع گازی مستقل جهان است که بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس به فاصله ۱۰۰ کیلومتری ساحل جنوبی قرار گرفته است.

میدان مشترک گازی پارس جنوبی حدود هشت درصد از کل ذخایر گاز جهان و ۴۷ درصد ذخایر گاز شناخته شده کشور را دارد و مساحت این میدان ۹ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع بوده که بخش متعلق به ایران ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

به منظور برداشت گاز و تأمین نیازهای کشور به انرژی در این منطقه، طرح‌های توسعه‌ای از سه دهه پیش آغاز شده و اکنون روند توسعه فازهای این منطقه در مراحل پایانی قرار دارد.

روز جمعه درد دلهای امام جمعه شهرستان عسلویه در خطبه های نماز جمعه شهرستان را شنیدیم که صراحتا اعلام کردند که به شهرستان عسلویه جفا و کم لطفی وبی مهری شده است . وی افزودند درشهرستان عسلویه ۱۸۰۰ خانواده تحت پوشش کمیته امداد وتعدادی نیز تحت پوشش بهزیستی هستند که  بیش از ۵۰ خانواده از خانواده‌های تحت پوشش این نهادها فاقد مسکن مناسب هستند که منازل آنان فرسوده وترک خورده وغیر قابل سکونت است. این اظهارات و گلایه امام جمعه محترم شهرستان عسلویه به سرعت دررسانه ها انتشار یافت و دل هر شنونده وخواننده ای را به درد آورد.

به سالهای جوانی ام بر می گردم درخاطرم هست درسال ۱۳۷۵ بود که هاشمی رفسنجانی ، رئیس جمهور وقت برای اولین بار به عسلویه سفر کرد .جایگاهی ترتیب داده شده بود و فنس کشیده بودند .قرار بود کلنگ شروع میدان گازی پارس جنوبی به زمین بزنند .مردم عسلویه وروستاهای اطراف برای استقبال از رئیس جمهور آمده بودند چون برای اولین بار بود که رئیس جمهور و یک مسئول مملکتی به این منطقه سفر می کرد. همه خوشحال بودند واز پشت میله های فنس این مراسم را به نظاره نشسته بودند .کلنگ پارس جنوبی با یک بیل مکانیکی به زمین زده شد و رسما پروژه تاسیس میدان گازی پارس جنوبی آغاز گردید. هاشمی رفسنجانی از پشت فنس برایمان دست تکان داد و ما هم ابراز احساسات کردیم . سخنرانی کوتاهی کرد و گفت : تحول عظیمی در منطقه اتفاق خواهد افتاد و وضعیت شما مردم هم تغییر می کند وازنعمت ها وخدمات این صنعت بهره مند خواهید شد . هنوز سخنان هاشمی رفسنجانی درگوشم طنین انداز است وبه سخنان او فکر می کنم .

بیش از ۲۷ سال از آن زمان می گذرد و کام ما مردم عسلویه از این صنعت شیرین نشده است.

آسیب هایی به مردم و زندگی‌شان در منطقه عسلویه وارد شده است که برهمه روشن و مبرهن است وخود مسئولان شرکت‌های گاز و پتروشیمی بیش از هرکس دیگر بر آن واقف هستند . از آسیب های اجتماعی وفرهنگی مانند مهاجرت بی رویه،  اعتیاد ، گرانی فقر گرفته تا بیماری های سخت ولاعلاج از جمله سرطان که اینها همه بخشی از این آسیب هاست . زمین‌های کشاورزی و باغ ها و نخیلات آنان تسطیح وبه پالایشگاه و جاده و فرودگاه و کمپ و امثالهم تبدیل شد و کشاورزی مردم نابود شد. آب دریا به لحاظ ورود پسماندهای صنعتی از جمله آب استفاده شده درشرکت ها آلوده گردید و ماهیان و موجودات زنده دریایی کم کم از سواحل وآب‌های نزدیک عسلویه دور شدند و صیدگاه صیادان به دهها مایل دورتر منتقل شد و صید بسیار اندک شد که عملا باعث گردید درآمد صیادان کاهش یابد و غذاهای دریایی از سفره مردم جمع شود به دلیل از بین رفتن مراتع ،  دامپروری این منطقه نیاز کاهش یافت وبه خصوص درشهرهای عسلویه ، نخل تقی وبیدخون عملا از بین رفت . درواقع بخش زیادی از اشتعال مردمان بومی دست خوش تغییر شد ؛ این درحالی است که شرکت های مستقر درمنطقه هم کمک چندانی به اشتغال جوانان این منطقه نکردند و جوانان مان پشت فنس های شرکت ها و در اداره اشتغال حسرت می خوردند.  این بود نعمتی که آقای رفسنجانی به ما قول داده بود.

 

براساس قانون شرکت های صنعتی مستقر در هر منطقه باید به مسئولیت های اجتماعی خود دربرابر مردم آن منطقه عمل کنند و به میزانی که به محیط زیست و‌منابع طبیعی و منابع انسانی آسیب می زنند جبران مافات کنند .

اما امروز بعد از ۲۷ سال از عمر پارس جنوبی شهرستان عسلویه سهم اندکی از مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت برخوردار شده است یا بهتر بگوئیم وزارت نفت درایفای مسئولیت های اجتماعی در شهرستان عسلویه مردود شده است 

عسلویه بیمارستان وزارت بهداشت درست وحسابی ندارد و در احداث بیمارستان دولتی مصوب تعلل می شود با توجه به خطرات واحتمال حوادث از جمله آتش سوزی نه تنها برای مردم  حتی برای کمک به حفظ سلامت جان کارکنان صنعت دراین شهرستان بیمارستان سوانح سوختگی احداث نشده است 

مردم شهرستان از آب مصرفی وآشامیدنی درست برخوردار نیستند و شهرها و روستاهای این منطقه چند روز در هفته آب ندارد مدارس وفضاهای آموزشی فرسوده وچندین فضای آموزشی نیمه تمام دارد و دهها مشکل ریز و درشت دیگر که دراین مجال فرصت برشمردن آن نیست .

انتظار مردم عسلویه این است که دوستان وزارت نفت به رسالت خویش برگردند بررسی میدانی انجام دهند. میزان اقدامات وخدمات انجام شده درحوزه مسئولیت های اجتماعی خود را بسنجند و کمبودها ونواقص را به دقت ملاحظه کنند تا بدانند که دراین مبحث نمره قابل قبولی کسب نمی کنند *مگر نه این بود که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب درسفر سال ۱۳۹۰( سال جهاد اقتصادی ) به شهرستان عسلویه درجمع آحاد مردم شهرستان ومدیران فرمودند : درهمین دو منطقه تمدن بشری عسلویه ونخل تقی مردم نیازهایی دارند که کمک به رفع این نیازها خود جهاد اقتصادی است* ببینیم چقدر به این فرمایش معظم له عمل شده است عملکرد خود را به قضاوت بنشینید.| پیام عسلویه 

کلیدواژه

نفت

پتروشیمی

عسلویه

مسئولیت های اجتماعی

شورای راهبردی پتروشیمی

ارسال نظرات

captcha
رویداد رسانه ای جنوب استان
نمایشگاه  پتروشیمی