سیاست / شناسه خبر: 21 / تاریخ انتشار : 1395/11/4 22:42
|
نشاط سیاسی در استان

در کنگره استانی حزب کارگزاران سازندگی چه گذشت؟

اولین کنگره استانی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر با حضور اعضای این حزب برگزار شد.

بوشهری هااولین کنگره استانی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر با حضور اعضای این حزب برگزار شد.

پس از پخش سرود ملی و قرائت آیاتی چند از کلام الله قران مجید، محمد امین گنبدی پور قائم مقام و مسئول کنگره استانی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر ، پس از خوشامد گویی به حضار و عرض خیر مقدم بابت حضور علی محمد نمازی معین شورای مرکزی ، ضمن عرض تسلیت بابت درگذشت حضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی ، ریاست فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، در سخنانی کوتاه به ابعاد شخصیتی ایشان پرداخت.
گنبدی پور با پرداختن به وجوه شخصیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، از ایشان به عنوان رهبر معنوی و از پایه گزاران حزب کاگزاران سازندگی یاد کرد و آن فقید را مامن و تکیه گاهی برای مردم و به خصوص تحول خواهان و اصلاح طلبان دانست و فقدان ایشان را ضایعه ای جبران ناپذیر توصیف نمود.
در ادامه ایشان با اشاره و اظهار تاسف بابت حادثه اتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران ، از آن به عنوان یک فاجعه ملی یاد کرد و ضمن تسلیت بابت کشته شدن ده ها هموطن ، در کنار پرداختن به خانواده های داغدیده و عزادار و اسیب دیدگان این حادثه ، بررسی دقیق ابعاد این حادثه جهت شفاف شدن چرایی این رخداد ناگوار و برخورد با مقصرین و مسئولان آن را به عنوان یک مطالبه ملی مطرح کرد .
قائم مقام حزب کارگزاران استان بوشهر با اشاره به برگزاری کنگره های استانی حزب کارگزاران سازندگی ایران در تمامی استان های کشور ، ضمن ابراز خرسندی نسبت گسترش دامنه فعالیت های حزب ، برگزاری کنگره ها و گردهمایی های تشکیلاتی را از مولفه های لازم جهت توسعه کنشگری حزبی و ایجاد انگیزه و پویایی لازم در میان احزاب دانست و تمامی کنش گران و علاقه مندان به فعالیت در حوزه های مختلف را به حضور و فعالیت در چارچوب ساختار های نهادی و تشکیلاتی دعوت نمود.
وی در انتها به توضیح مراحل برگزاری کنگره استانی و معرفی سخنرانان پرداخت و با اشاره به دغدغه های ملی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی و مواضع سید محمد خاتمی در راستای نیل به آشتی ملی و همگرایی جهت تحقق منافع ملی به سخنان خود پایان داد.
در ادامه سیروس بنه گزی، دبیر حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر با سرودن شعری ضمن اشاره به رخدادهای تلخ و جانسوز در جامعه ایران به تحمیلی بودن این حوادث به دلیل عدم اهمیت مدیران به واقع گرایی و خردورزی و غرق شدن در فضای ارمانی وایدئولوژیک  سیستم مدیریت کشور اشاره کرد و تاکید کرد که جامعه را میشود طوری اداره کرد که مصائب و مشکلاتی شبیه حادثه ساختمان پلاسکو به داغ ملی تبدیل نگردد.
وی مصداق سخن خود را خبرهای موجود از درخواست بودجه دو هزار میلیاردی شهرداری تهران برای نصب دوربین در اماکن و خیابانها دانست در صورتی که سازمان هایی زیر مجموعه شهرداری پایتخت در فقر امکانات و تجهیزات مدرن اطفاء حریق می نالد
در ادامه با اشاره به درگذشت ایت الله هاشمی رفسنجانی فقدان ایشان را ضایعه ای بزرگ برای ایران و جنبش اعتدال و اصلاح طلبی ایران دانست و آیت الله هاشمی رفسنجانی را بزرگمرد سیاست ورزی ایران معاصر و جریان ساز جنبش اعتدال گرایی و واقع گرایی در نظام سیاسی و مذهبی ایران دانست.
دبیر حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر ضمن خیر مقدم به مهندس نمازی عضو شورای مرکزی حزب و معاونت امور استانها و اعضای استانی حاضر در کنگره گزارشی از نحوه اغاز فعالیت جدید حزب در قالب شورای استانی و سازماندهی شعبات شهرستانی ، در ادامه گفت: هم باوران ما در حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر با اعتقاد به سازندگی و ازادگی ایران در سایه حکمرانی خوب در اینجا گرد آمده اند تا ضمن برگزاری اولین کنگره استانی مقدمات ادامه فعالیت حزبی گسترده تر را در سطح استان با حضور و انتخاب مستقیم نیروهای توانمند از بین همفکران خود نوید بدهند.
وی حضور منظم و حداکثری اعضاء شورای استانی شاخه بوشهر حزب در پیش کنگره و کنگره ملی در سال ٩٤ ، برگزاری جلسات منظم حزبی، همراهی با گروهها و احزاب اصلاح طلب در قالب شورای هماهنگی و شورای سیاستگذاری، همراهی با دولت تدبیر و امید و حمایت از نمایندگان استانی دولت و تاسیس شعب شهرستانی را از جمله فعالیت های شاخه بوشهر در دو سال گذشته دانست.
سیروس بنه گزی در ادامه عدم ثبات سیاسی در ایران، تاریخ پر فراز و نشیب احزاب سیاسی و خطر ناک بودن فعالیت حزبی ، فقدان آموزش حزبی مناسب ، عدم امکانات مالی و همچنین روحیه فردگرایانه را آفتی دانست که کار تشکیلاتی و حزبی را آزار میدهد که همین موارد موجبات عدم اشتیاق جوانان و فعالین سیاسی جهت عضویت در احزاب را فراهم می آورد
وی اظهار امیدواری نمود با ابلاغ منشور حقوق شهروندی و ایجاد ثبات سیاسی در سایه گفتگوی ملی و موفقیت در انتخابات پیش رو زمینه های تشویق و علاقه مندی نیروهای مستعد و تحصیلکرده را در حزب فراهم کنیم چون ایمان داریم حزب کارگزاران حزبی برنامه محور، آزادیخواه ، معتدل ، توسعه گرا ، شهروند محور ، و عدالت خواه است و این موارد را طی ترسیم و تببین ٤٠ اصل به عنوان مانیفیست حزب شده در پایان ضمن تشکری دوباره از حضور اعضاء در سراسر استان در کنگره آرزو کرد بتوانیم کنگره سال آینده را بهتر از امروز با حضور شعبات تمامی شهرستان های استان برگزار کنیم.
 صدرالله محمدی باغملایی رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر ، ضمن خوشامد گویی به اعضای حاضر در جلسه و علی محمد نمازی معین شورای مرکزی ، درگذشت ایت الله هاشمی رفسنجانی را یک ضایعه بزرگ برای ایران دانست و به مبارزات ایشان قبل از انقلاب وبه نقش تاثیرگزار و بی بدیل ایشان در مناسبات پس از انقلاب اشاره کرد . وی همچنین حادثه ساختمان پلاسکو تهران را ناشی از بی توجهی و ضعف مسئولین مربوط دانست و ضمن ابراز همدردی با خانواده های داغدیده ، بررسی دلایل چرایی رخدادن این حادثه را تقاضا کرد .
خسرو دهقانی ، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر و مسئول کمیته سیاسی ، دیگر سخنران این مراسم بود. وی در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت به خاطر حادثه آتش سوزی در ساختمان  پلاسکو ، به  ارتحال ایت الله هاشمی اشاره کرد و به ذکر سابقه مبارزاتی ایت الله هاشمی پرداخت ؛ سپس  تاثیرگزاری این شخصیت سیاسی را بر کارگزاران سازندگی در سه محور مورد بررسی قرار داد .
دهقانی با اشاره به ۸ سال ریاست جمهوری هاشمی ، همزمانی مقطع زمانی آن را با تغییرات نظام بین الملل از جمله فروپاشی نظام دوقطبی مهم ارزیابی کرد و رویکرد هاشمی به توسعه را هوشمندانه و در راستای تغییرا ت نظام بین الملل برشمرد. این عضو کارگزاران  ضمن اشاره به رویکرد اقتصادی کارگزاران تاکید کرد که هیچ یک از احزاب در ایران به لحاظ اقتصاد سیاسی موضعی شفاف تر و مبین تر از کارگزاران ندارند ؛ چرا که کارگزاران هم رویکرد اصلی خود را حول محور اقتصاد پایه ریزی کرده اند وهم از تجربه یک قرن اخیر در رویکرد خود بهره گرفته اند .
دهقانی سپس با برشمردن مولفه‌ های اقتصادی کارگزاران به توسعه متوازن اشاره کرد و تصریح نمود که کارگزاران به توسعه متوازن سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی نظر دارند.
دهقانی در ادامه به سیاست های پراگماتیستی هاشمی و تاثیر آن بر غیر ایدولوژیک بودن حزب کارگزاران پرداخت . دهقانی سومین تاثیر هاشمی را صلح طلبی و سیاست  اجماع و مذاکره ملی در نزد کارگزاران دانست و با اشاره به ساخت  دولت هاشمی بر مبنای سنتز گروههای چپ و راست اسلامی ، به تبیین سیاست آشتی ملی پرداخت و اظهار داشت: تجربه نشان داده است که هیچ یک از احزاب و گروهها و جناح ها قابل حذف شدن نیستند ؛ بنا براین راهبرد اجماع ملی تنها راه برای حل معضلات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی است.
دهقانی در همین راستا یاداور شد که اجماع در سه محور دولتمردان، روشنفکران و جامعه مدنی برای تفاهم بر شاخص های کلیدی مانند آزادی ، عدالت، توسعه و احزاب لازم است.
این مدرس دانشگاه در ادامه سخنان خود به موضوع انتخابات اشاره کرد و تغییر فرمول انتخابات را برای تحرک بیشتر احزاب لازم دانست و با اشاره به نقش احزاب در دموکراسی ها تصریح کرد که مردم سالاری با هر پسوند و پیشوندی بدون حضور احزاب بی معنی است.
 
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به قبض و بسط های مکرر سیاسی در تاریخ ایران و تاثیر ان بر روند انباشت تجربه در احزاب، احزاب را به هوشیاری در روند های سیاسی دعوت کرد تا با ثبات فضای باز سیاسی ، احزاب بتوانند به بالندگی خود ادامه دهند.
 دهقانی در پایان با توجه به توسعه شاخه های تشکیلاتی کارگزاران اظهار داشت : شخصیت محوری و قائم بودن احزاب به یک شخصیت متنفذ در تاریخ ایران یک معضل بوده است و نمونه این احزاب در کشور کم  نبوده است . 
دهقانی در همین زمینه گفت : زمانی حیات کارگزاران را بدون هاشمی غیر ممکن می دانستند ولی  الان هاشمی در بین ما نیست اما حزب کارگزاران با توسعه جغرافیایی تشکیلات خود می رود که به یک حزب منسجم و فراگیر تبدیل شود و همین کنگره ها نشان از ان دارد که حزب به یک نهاد ماندگار تبدیل شده و قائم به شخصیت خاصی نیست .
وی سخنان خود را با این جمله به پایان برد ؛ کار گزاران دیگر نه جمعی از کارگزاران است نه عده ای وزیر و مدیر تکنوکرات ؛ کارگزاران یک حزب است.
علی محمد نمازی ، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران و معین شورای مرکزی ، آخرین سخنران مراسم بود. موضوعاتی چون درگذشت حضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی و نقش ایشان در تمام دوره های حیاتش ، حادثه ناگوار ساختمان پلاسکو در تهران ، پیوستگی جمهوریت ، انتخابات آزاد و نقش احزاب ، لزوم تلاش جهت گسترش فعالیت های مدنی ، نهادمند شدن و پذیرش فعالیت در چارچوب احزاب ، کنگره های استانی حزب کارگزاران سازندگی ایران در تمامی استان ها و گسترش خانواده کارگزاران ، لزوم حرکت در راستای نیل به آشتی ملی جهت تحقق توسعه ای همه جانبه و پایدار از مهم ترین سرفصل های سخنان ایشان در این مراسم بود.
پس از پایان سخنان علی محمد نمازی و معرفی نامزدین عضویت در شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی استان بوشهر ، انتخابات شورای مرکزی توسط هیات رییسه دائم کنگره که به مدت یکسال در این سمت حضور خواهند داشت، برگزار شد.
اردشیر محمدی باغملایی از اعضای شورای مرکزی استان به عنوان رئیس کنگره استانی، علی پلنگی عضو شورای مرکزی شعبه شهرستان عسلویه به عنوان نائب رئیس، ابوالحسن گنخکی عضو شورای مرکزی استان به عنوان منشی، محمد پارسا رئیس شورای مرکزی شعبه شهرستان دشتستان و کریم خلیفه لیراوی از اعضای شورای مرکزی شعبه شهرستان دیلم به عنوان ناظر، هیات رئیسه دائم کنگره استانی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر را به مدت یک سال تشکیل می دهند.
در اولین انتخابات شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر به ترتیب محمد امین گنبدی پور ، خسرو دهقانی ، مهران دامغانی ، محمد جعفر ایزدپناه ، مهدی بهرامی ، مال الله محمدی ، قاسم قائدی و غلامرضا عالی پور با اخذ بیشترین آرا از میان نامزدین ، به عنوان اعضای جدید شورای مرکزی استان به مدت دوسال انتخاب شدند.  قائدی ، دهقانی ، گنبدی پور و ایزدپناه در دوره قبل نیز در شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی استان بوشهر حضور داشتند و با رای اعضای حزب مجددا برای مدت دو سال حضورشان تمدید شد.
لازم به ذکر است شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر از هفده نفر تشکیل شده است و طبق آیین نامه تشکیلات و ضوابط شوراهای استان حزب کارگزاران سازندگی ایران ، هر سال جهت تعیین نصف تعداد اعضای شورای مرکزی انتخابات برگزار می شود .
در پایان نیز بیانیه حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر توسط سیروس بنه گزی دبیر این حزب قرائت شد.

 

کلیدواژه

بوشهر

سیاسی

حزب کارگزاران

ارسال نظرات

captcha
فراخوان فنی و حرفه ای
کافه مون
انتشارات شروع
نمایشگاه  پتروشیمی