سیاست / شناسه خبر: 61895 / تاریخ انتشار : 1398/11/5 15:16
|
مرور تازه‌ترین اخبار انتخاباتی

اعتراض روحانی و لاریجانی/گلایه جنتی/لیست‌بندی اصولگرایان و بلاتکلیفی اصلاح‌طلبان

بوشهری ها | در روزهای گذشته حسن روحانی و علی لاریجانی روسای قوه مجریه و مقننه به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتقاد کردند،

بوشهری هادر روزهای گذشته حسن روحانی و علی لاریجانی روسای قوه مجریه و مقننه به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتقاد کردند، ولی آیت الله جنتی دبیر و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از عملکرد این شورا دفاع تمام قدی داشتند.

به گزارش ایسنا، در حالیکه اصلاح طلبان اعلام کردند که در بیشتر حوزه‌های انتخابیه داوطلب تایید صلاحیت شده‌ای ندارند که بتوانند لیست بدهند، اصولگرایان لیست 159 نفره خود برای انتخاب سی نفر داوطلب تهران را منتشر کردند.

در ادامه مهم‌ترین اخبار انتخاباتی در روزهای گذشته را مرور می‌کنیم:

تاکید روحانی بر ضرورت بر رقابتی بودن فضای انتخابات

در هفته‌های گذشته حسن روحانی بر  لزوم رقابتی بودن فضای انتخابات و حضور همه جناح‌ها تاکید می کند. او در  جلسه اخیر هیات دولت با بیان اینکه «رضایت خاصه و رضایت یک جناح و یک قوم ما را به جایی نمی‌رساند و باید رضایت عامه مردم را مدنظر قرار دهیم و بر این اساس اقدام و حرکت کنیم» خاطرنشان کرد: «هدف اصلی حضور اکثریت قاطع مردم پای صندوق آرا است والا می‌توان انتخاباتی مانند بعضی از کشورها حتی برخی از کشورهای اروپایی با حضور 15 و 20 درصدی مردم برگزار کرد، اما چنین انتخاباتی مورد رضایت ما نیست و هیچ وقت نخواستیم که در انتخابات حضور مردم کمرنگ باشد.»

اعتراض لاریجانی به ردصلاحیت نمایندگان مجلس دهم

رئیس‌ مجلس هم به صف معترضین به روند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس پیوست و اتهام سوء‌استفاده اقتصادی 90 نماینده مجلس دهم را رد کرد.

علی لاریجانی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:« از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه‌ها منتشر شد که عمده ردصلاحیت‌ها را مربوط به سوء‌استفاده‌های اقتصادی می‌دانست. این مطلب درست نیست؛ چرا که نامه‌های ارسال شده هیات نظارت به نمایندگان به بندهایی اشاره دارد که اقتصادی نیستند. البته برای بعضی نمایندگان اینگونه بوده است، چرا باید مطلب درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوء‌استفاده کرده و نظام را متهم به فساد کند.»

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به فقهای شورای نگهبان و حقوق‌دانان گفت: «از شما درخواست می‌کنم که در این بخش داوری لازم را داشته باشید تا حقوق افراد نادیده گرفته نشود. بر اساس قانون، نظرات مرجع چهارگانه می‌تواند ملاک باشد و گزارش‌های غیر از این مسیر می‌تواند از جانب افراد و با اغراض خاصی ارائه شود و تشخیص صحت آن نیازمند زمان است که در این مقطع کوتاه عملی نیست، ولی می‌تواند فضای قضاوت را مشوش کند.»

اما کدخدایی در پاسخ به لاریجانی تصریح کرد:« شورای نگهبان ممنوعیت قانونی دارد که جزئیات پرونده‌ها را به افکار عمومی اعلام کند... انتظار این است نمایندگانی که در شورای نگهبان حضور پیدا می‌کنند و از جزییات پرونده‌شان مطلع می‌شوند اطلاعات را در اختیار مقامات قرار دهند.» کدخدایی همچنین تکذیب کرد که افراد به دلیل حمایت از برجام یا دولت ردصلاحیت شده باشند.

پاسخ جنتی به انتقاد به عملکرد شورای نگهبان

آیت الله جنتی با دفاع از عملکرد شورای نگهبان در نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات، از رئیس‌جمهور گلایه کرد.

دبیر شورای نگهبان با گلایه از اظهارات مطرح شده نسبت به بررسی گفت:« در شرایط فعلی که کشور نیاز به آرامش و امیدآفرینی دارد، آقای رئیس‌جمهور نباید اظهاراتی داشته باشد که خدای نکرده افکار عمومی را نگران کند یا موجب یاس مردم و مورد سوء استفاده دشمنان قرار گیرد. شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود و برایش این جناح یا آن جناح فرقی ندارد و فقط به مرّ قانون عمل می‌کند.

وی همچنین خطاب به اعضای شورای نگهبان تاکید کرد:«باید در کمال دقت در این مرحله شکایات داوطلبان بررسی شود تا کسانی که حداقل شرایط قانونی را دارند در جمع داوطلبان قرار گیرند.»

تکذیب دیدار انتخاباتی روحانی و اصلاح‌طلبان

علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور در حساب کاربری خود در توئیتر در واکنش به انتشار شایعه‌ای مبنی بر جلسه انتخاباتی روحانی و اصلاح طلبان در کاخ سعدآباد نوشت: «تنور انتخابات را از جای دیگر و به طریق دیگر باید گرم کرد؛ از توسل به فیک نیوز، آبی گرم‌ نخواهد شد. رئیس جمهوری نه امروز صبح و نه هیچ زمان دیگری، جلسه انتخاباتی نداشته و نخواهد داشت. گرچه روحانی وظیفه خود می‌داند که همه ارکان را برای خلق انتخاباتی رقابتی و پرشور متقاعد سازد.»

چند کانال تلگرامی در مطلبی با عنوان جلسه انتخاباتی روحانی و اصلاح طلبان در کاخ سعدآباد مدعی شدند که جلسه انتخاباتی روحانی و اصلاح طلبان با هدف هماهنگی نحوه شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در کاخ سعدآباد برگزار می شود و در این جلسه علاوه بر روحانی، خاتمی، جهانگیری، واعظی، ناطق نوری و سیدحسن خمینی نیز حضور خواهند داشت و قرار است راهبرد انتخاباتی مشترک میان اصلاح طلبان و جریان اعتدال مورد بحث و تصمیم گیری قرار بگیرد.

قابل پیش‌بینی بودن نتیجه انتخابات برای اصلاح‌طلبان

جلسه شورای‌ عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان درباره انتخابات با حضور دبیران کل احزاب اصلاح‌طلب برگزار شد و اصلاح‌طلبان اعلام کردند که با ادامه شرایط فعلی تقریبا نتیجه انتخابات از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی است.

در این جلسه مطرح شد که شرایط به گونه‌ای است که در صورت عدم تغییر معنی‌دار در وضعیت کاندیداهای اصلاح طلب امکانی برای ارائه لیست از طرف اصلاح طلبان در اکثر حوزه ها وجود ندارد و تقریباً نتیجه انتخابات از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی است.

همچنین مصطفی کواکبیان و علیرضا محجوب از سوی فراکسیون امید مامور رایزنی با شورای نگهبان درباره رد صلاحیت ۴۲ نماینده عضو این فراکسیون شدند.

همچنین تعدادی از احزاب اصلاح‌طلب با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که هیچ داوطلب تایید صلاحیت شده‌ای در کشور ندارند.

لشکر 159 نفره اصولگرایان برای تهران

لیست اولیه ۱۵۹ نفره نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس مشخص شد. قرار است در روزهای آینده از این جمع، سی نفر برای لیست تهران انتخاب شوند.

به گزارش ایسنا، روز 23 بهمن نتایج نهایی تایید صلاحیت‌ها اعلام و تبلیغات انتخاباتی از همان روز آغاز می‌شود. انتخابات نیز در روز 2 اسفند برگزار خواهد شد.

 

کلیدواژه

جنتی

روحانی

لاریجانی

ارسال نظرات

captcha
فراخوان فنی و حرفه ای
کافه مون
انتشارات شروع
نمایشگاه  پتروشیمی