سیاست / شناسه خبر: 181503 / تاریخ انتشار : 1403/3/20 11:03
|

پرداخت تسهیلات حساب پیشرفت و عدالت آغاز شد

رئیس دبیرخانه حساب پیشرفت و عدالت گفت: پرداخت تسهیلات این حساب‌ها در سال جاری آغاز شده است.

بوشهری ها /سید سجاد پادام در مورد تسهیلات حساب پیشرفت و عدالت،‌ افزود: پرداخت تسهیلات از تبصره 2 جزء 4 و جزء 3 در سال جاری آغاز شده است.

وی در مورد تسهیلات جزء 4 گفت: این تسهیلات مربوط به نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی،‌ بنیاد شهید،‌بنیاد علوی، سازمان فنی و حرفه‌ای و بسیج سازندگی است.
به گفته مسئول دبیرخانه حسابهای پیشرفن و عدالت استانی،‌منابع این حسابها شامل 60 همت است که 30 همت برای کمیته امداد، 12 همت بهزیستی، 3 همت بنیاد شهید،‌3 همت بنیاد برکت و 2 همت بنیاد علوی است که از منابع بودجه سال جاری در حال پرداخت تسهیلات به ذینفعان است. پادام این را هم گفت: پیش از آغاز تسهیلات حساب پیشرفت امسال،‌از جزء 3 و 4 بودجه سال قبل پرداختها انجام می‌شود و ادامه دارد. تسهیلات جزء 4 هم منابع قرض‌الحسنه نهادهای حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و قرارگاه مهارت آموزی سربازان، سازمان زندانها و انجمن قرض‌الحسنه است که این جزء در اختیار استانداران است و برای 31 استان در مجموع 40 هزار میلیارد تومان (میانگین هر استان 1.2 همت) پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه از اول تیرماه 1403 شروع خواهد شد. وی گفت: نظر استانداران را هم گرفته‌ایم، دستورالعملها به نهادهای حمایتی و بانکهای عامل ابلاغ شده است.
مسئول دبیرخانه خسابهای پیشرفت و عدالت استانی در مورد عملکرد سال قبل این حسابها، گفت: تسهیلات جزء 4 تبصره 18 پارسال بالای 70 درصد تحقق داشته و از 50 هزار میلیارد تومان کل منابع 35 همت تخصیص یافته و از 50 همت دیگر (جزء3) هم 20 درصد معادل 20 همت و در مجموع 55 همت تخصیص یافت و تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شد.پادام این را هم بیان داشت،‌ ساال قبل جزء 3 مربوط به منابع استانها در آذر 1402 ابلاغ شد و عملکر آن در حد 20 درصد محقق شد،‌اما امسال از تیر ماه منابع استانی حساب پیشرفت و عدالت پرداخت می‌شود.وی در مورد اتمام طرحهای نیمه تمام نیز گفت: از طریق نهضت احیای واحدهای نیمه تمام تکمیل می‌شود،‌البته 2.5 همت هم به این طرحها اختصاص دادیم. برای امسال هم 2 همت برای این طرحها اختصاص می‌دهیم. البته اعتبارات دستگاههای دیگر هم برای تکمیل طرحها استفاده می‌شود.مسئول دبیرخانه حساب پیشرف و عدالت تصریح کرد،‌ اولویت در تکمیل طرحا برای پروژه‌های بالای 70 درصد پیشرفت و در مناطق محروم بالای 50 درصد پیشرفت است.پادام در مورد اشتغال ایجاد شده با تسهیلات قرض‌الحسنه،‌گفت: به ازای هر 150 میلیون تومان یک شغل محسوب می‌شود که باید این مشاغل پایدار باشند،‌ما از بانک مرکزی خواستیم که میانگین هزینه هر اشتغال را 250 میلیون تومان در نظر بگیرند.وی در مورد تلفیق منابع بودجه با منابع بانکی گفت: هر واحد منابع بودجه که می‌دهیم،‌ دو واحد منابع بانک اضافه می‌شود و در تلفیق با هم تسهیلات با نرخ میانگین 15.5 درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود.
به گفته مسئول دبیرخانه حساب پیشرفت و عدالت،‌تا کنون 66 همت منابع تلفیقی پرداخت می‌شود.به گفته وی، برخی نهادهای حمایتی یارانه بیشتری می‌خواهند، و نسبت یک به 2 بیشتر می‌خواهند، این منابع در قالب اسناد خزانه اسلامی (اخزا) پرداخت می‌شود.پادام گفت: در سال جاری تا کنون در قالب اسناد خزانه اسلامی،‌ 24 هزار میلیارد تومان برای حسابهای پیشرفت و عدالت پرداخت شده است.

 

کلیدواژه

تسهیلات اشتغال زا

سجاد پادام

حساب پیشرفت_عدالت

دبیرخانه_تبصره18_پیشرفت_عدالت

ارسال نظرات

captcha
کلینیک لاغری